hanny 2

Píše se kdyby jste nebo se může použít i kdybyste?

Doplňuji:
Omlouvám se za tuhle – pro někoho samozřejmost.V čes­kém pravopise jsem byla ve škole vždycky na jedničky,ale to už je dávno,navíc se pravidla čas od času mění,takže jsem si nebyla jistá.Z diskuze pusinky koukám,že nejsem sama,kdo se má poučit!Děkuji.

Nejlepší odpověď
beer

Na odpověď stačí i Google:
http://pravopis­ne.cz/2012/11/­kdybyste-×-kdybyjste/

Další odpovědi
Jádrohlod

Přesně to mne zvedá ze židle: …já by jsem ,,,vy by jste …my by jsme …BRRRRR!!!

lukas.zmizik

kdybyste

anonym

Použít lze pouze kdybyste!! – „kdyby jste“ je hrubá chyba…

cochee

Vezmi si to přes nějakou větu. „Kdybyste byli doma, tak…“ vs. „Kdyby jste byli doma, tak…“ – ve druhé větě s nesprávným použitím máš díky tomu hned za sebou dva tvary slovesa „být“ a to v různých časech, k čemu je to dobré? První je správně.

ivzez

Píše se byste a kdybyste.

Kdyby jste a by jste jsou chyby.

pusinka50

já bych řekla, že konečně bylo na čase, že si někdo všiml našich poznámek a že třeba i ti -náctiletí si této otázky všimnou a zúročí odpovědi, aby přestali psát hrubky:-) 🙂

annas

Ad cochee – " „Kdyby jste byli doma, tak…“ – ve druhé větě s nesprávným použitím máš díky tomu hned za sebou dva tvary slovesa „být“ a to v různých časech, k čemu je to dobré?"

Nejde o dva časy. Tvar byste i byl (může být i byste nesl, psal atd.) jsou oba minulé časy – bych, bychom atd. je tzv. aorist, který existoval ve staročeštině. Existovaly i jiné tvary – např. tvar prosil – prosich, nesl – nesech. Protože dnes zůstaly tvary jen od slovesa být – bych. byst – , mnozí se mýlí a uvádějí analogií byjste místo byste.

annas

Klikla jsem … Samozřejmě správně jen byste, ve spojení se spojovacími výrazy – abyste, kdybyste atd.