Zlatý

Píše se kdyby jste nebo se může použít i kdybyste?

Doplňuji:
Omlouvám se za tuhle - pro někoho samozřejmost.V českém pravopise jsem byla ve škole vždycky na jedničky,ale to už je dávno,navíc se pravidla čas od času mění,takže jsem si nebyla jistá.Z diskuze pusinky koukám,že nejsem sama,kdo se má poučit!Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Na odpověď stačí i Google:
http://pravopisne.cz/…

Další odpovědi:

Pokročilý

Přesně to mne zvedá ze židle: ....já by jsem ,,,vy by jste ....my by jsme ....BRRRRR!!!

Stříbrný

kdybyste

Použít lze pouze kdybyste!! - "kdyby jste" je hrubá chyba...

Stříbrný

Vezmi si to přes nějakou větu. "Kdybyste byli doma, tak..." vs. "Kdyby jste byli doma, tak..." - ve druhé větě s nesprávným použitím máš díky tomu hned za sebou dva tvary slovesa "být" a to v různých časech, k čemu je to dobré? První je správně.

Stříbrný

Píše se byste a kdybyste.

Kdyby jste a by jste jsou chyby.

Diskuze k otázce

Stříbrný

pusinka50

já bych řekla, že konečně bylo na čase, že si někdo všiml našich poznámek a že třeba i ti -náctiletí si této otázky všimnou a zúročí odpovědi, aby přestali psát hrubky:-) :-)

Zlatý

annas

Ad cochee - " "Kdyby jste byli doma, tak..." - ve druhé větě s nesprávným použitím máš díky tomu hned za sebou dva tvary slovesa "být" a to v různých časech, k čemu je to dobré?"

Nejde o dva časy. Tvar byste i byl (může být i byste nesl, psal atd.) jsou oba minulé časy - bych, bychom atd. je tzv. aorist, který existoval ve staročeštině. Existovaly i jiné tvary - např. tvar prosil - prosich, nesl - nesech. Protože dnes zůstaly tvary jen od slovesa být - bych. byst - , mnozí se mýlí a uvádějí analogií byjste místo byste.

Zlatý

annas

Klikla jsem ... Samozřejmě správně jen byste, ve spojení se spojovacími výrazy - abyste, kdybyste atd.

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3361
Zlatý Drap 1793
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1114
Zlatý marci1 1079
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 653

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.