Avatar uživatele
hanny 2

Píše se kdyby jste nebo se může použít i kdybyste?

Doplňuji:
Omlouvám se za tuhle – pro někoho samozřejmost.V čes­kém pravopise jsem byla ve škole vždycky na jedničky,ale to už je dávno,navíc se pravidla čas od času mění,takže jsem si nebyla jistá.Z diskuze pusinky koukám,že nejsem sama,kdo se má poučit!Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Drap před 3758 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
beer

Na odpověď stačí i Google:
http://pravopis­ne.cz/2012/11/­kdybyste-×-kdybyjste/

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?www Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Jádrohlod

Přesně to mne zvedá ze židle: …já by jsem ,,,vy by jste …my by jsme …BRRRRR!!!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
lukas.zmizik

kdybyste

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Použít lze pouze kdybyste!! – „kdyby jste“ je hrubá chyba…

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Avatar uživatele
cochee

Vezmi si to přes nějakou větu. „Kdybyste byli doma, tak…“ vs. „Kdyby jste byli doma, tak…“ – ve druhé větě s nesprávným použitím máš díky tomu hned za sebou dva tvary slovesa „být“ a to v různých časech, k čemu je to dobré? První je správně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Píše se byste a kdybyste.

Kdyby jste a by jste jsou chyby.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
pusinka50

já bych řekla, že konečně bylo na čase, že si někdo všiml našich poznámek a že třeba i ti -náctiletí si této otázky všimnou a zúročí odpovědi, aby přestali psát hrubky:-) 🙂

před 3758 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad cochee – " „Kdyby jste byli doma, tak…“ – ve druhé větě s nesprávným použitím máš díky tomu hned za sebou dva tvary slovesa „být“ a to v různých časech, k čemu je to dobré?"

Nejde o dva časy. Tvar byste i byl (může být i byste nesl, psal atd.) jsou oba minulé časy – bych, bychom atd. je tzv. aorist, který existoval ve staročeštině. Existovaly i jiné tvary – např. tvar prosil – prosich, nesl – nesech. Protože dnes zůstaly tvary jen od slovesa být – bych. byst – , mnozí se mýlí a uvádějí analogií byjste místo byste.

před 3758 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Klikla jsem … Samozřejmě správně jen byste, ve spojení se spojovacími výrazy – abyste, kdybyste atd.

před 3758 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek