Píše se 20,30…90 léta,ale nikde jsem nečetl desátá léta!

Nebo se pletu?

Nejlepší odpověď
annas

Podle jazykovědců desátá léta existují, ale užívají se zřídka.

Období např. 1900–1909, 1910–1919, 2000–2009, 2009–2019 většinou označujeme jako první léta století, začátek století, první desetiletí, druhé desetiletí apod.

Podle Mluvnice českého jazyka.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=795

Další odpovědi
arygnoc

nejsou!

ono totiz (správne) jsou dvacata leta napr 1910–1919 (druhe desetileti v stoleti), tricata 1920–1929 (treti desetileti v stoleti) atd.

spravne by melo byt 1900 – 1909 desata leta (říka se na začátku století v první dekádě století), 1990 – 1999 stoté leta (říka se na konci století, v poslední dekádě století).

www

Žeby nebylo v té době ještě vynalezeno psaní? 😁:-D:-D
Mmj., ta „x-léta“ mně všeobecně stejně jaksi nesedí..

Děda Louda

Nebo se pleteš. 20,30…90 léta jsi taky nemohl nikde číst. Asi myslíš 20., 30. … 90. léta.
Obvykle se o dekádách píše v souvislosti s pokrokem nebo vývojem jednotlivých oborů lidských snah, nejčastěji se zmiňují roky minulého století. Jenže v desátých letech minulého století probíhala dosud nezažitá zkušenost světové války, proto se o této době plné utrpení mnoho pramenů, jež by onu dobu velebily, nezmiňuje.
Z toho důvodu také cítíš absenci této číslovky, ač je jinak zcela regulérní.