I am devil

Pevná kladka

Bedna o hmotnosti 80 kg se při nakládaní na vagon zvedá rovnoměrným pohybem do výšky 2,5 m pomocí pevné kladky. Jakou tahovou silouje třeba působit na volný konec lana? Jak velká práce se při zvednutí vykonná? Prosím pomožte + vysvětlení vážně v tom plavu a zítra píšeme písemku na to :/ Byla bych moc ráda

Nejlepší odpověď
Michal Kole

lepší bude když mi napíšeš na michal.kolesa@seznam.cz

U kladky pevné se akorát obrací směr působení síly na těloso a z tělesa, které se zvedá

když zvedáš bednu ze země, rukama, tak působíš na bednu směrem nahorů,
když zvedáš na kladce, takpůsobíš silou směrem dolů

nakrelsi si to a po laně si kresli šipky

výšpočet

musíš si hmotnost převést na gravitační sílu to uděláš tak, že hmotnost vynásobíš zrychlením 9,81 tedy 80 * 10 (zaokrouhlíme to pro snažší výpočet) to je 800 N musíš působit aby se bedna zvedla (ve skutečnosti ještě trochu víc, protože musíš překonat různé „odpory“ a souhnně se tomu říká účinnost)

mechanická práce je působení síly po dráze tedy 800 N leze po dráze 2,5 m to pouze vynáásobíš tedy 2 000 Joulů

Vzorce F = m*g W=F*s

Fyzika není o vzorečkách nazpaměť, ale o přemýšlení který vzorce použít či jak vzorec upravit na jinou veličinu či jak více vzorců zkombinovat.

Důelžitý je také dobrý náčrtek situace a nejlépe barevný s vyznačením veličin a co znáš

pak ještě pro výpočet je důležité, aby jsi vše měla ve správných a stejných jednotkách soustavy SI