Pevná a pohyblivá sazba u hypoték

Dobrý den, potřebovala bych laicky objasnit jaký je rozdíl mezi jednotlivými pojmy. A co je lepší a proč, děkuji, přeji hezký den.

Nejlepší odpověď
Drap

Pevná sazba je taková, která se po dobu sjednaného období nemění. Pohyblivá sazba se může měnit poměrně často podle vývoje trhu. Výhoda pevné sazby je taková, že pokud se zvýší úroková sazba hypoték na trhu, tak dlužník splácí stále stejně po celou sjednanou dobu.

Další odpovědi
dudu

Momentálně řeším případ, kdy si klientka před pěti léty vzala stoprocentní hypoteční úvěr ve výši 1,4 milionu splatný do 30-ti let a nechala si zafixovat na deset roků úrokovou sazbu 5,49 % p.a. Nyní „pláče na svým rozhodnutím“, neboť úroky jsou dnes nejméně o jedno procento nižší, bohužel jí nelze smysluplně pomoci. Snad jen cestou zrušení poplatků za vedení úvěrového účtu.
Současná cena zboží nazývaného peníze je na hystoricky nejnižší úrovni a jestliže jsou pravdivé signály o nacházejícím oživení ekonomiky, pak i úroky postupně porostou a proto je správné volit u fixace kratší intervaly.
Doplňuji:

  • vypadlo mně slůvko – nejspíše porostou a kratší interval pak vytváří prostor pro patřičnou reakci a manévrování.

dudu

proboha – snaha správně nastínit problém mně někdy zastře myšlení při pravopisu – pochopitelně patří … historicky!!