Avatar uživatele
quentos

„pětiapůlkilo­metrový“ – je možné toto slovo takto napsat? Je to v souladu s pravidly?

Ještě mě napadla varianta „pětapůlkilome­trový“ bez „i“, ale ta první mně připadá lepší. Hledám ale zdůvodnění – díky

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, Syd, tom004, www, Damiana, Illines, Makina před 4353 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Zajímavé. Nikdy jsem nepřemýšlela. SSČ i Příruční slovník uvádějí tvar pět a půl, pětapůl. U řadové číslovky s kilometovým – samozřejmě jedno slovo.
V bakalářské práci jedné studentky češtiny MU v Brně jsem našla, že pravidla připouštějí skloňování obou částí složené číslovky, případně jen její konec. Ale brala bych podle pádu – pětapůlkilometorvý úsek, bez pětapůl… nebo bez pětiapůl… Půl je ustrnulý tvar, který se neskloňuje. Líbí se mně stejná varianta jako Vám.
Zavřela jsem stránku, už nemůžu najít odkaz. Omlouvám se. .

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
tom004

Nebudu to brát podle nějakého pravidla,ale klidně bych se nebál použít tu první variantu,která je čtivější i poslouchatel­nější.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
www

Já bych napsal pěti a půl kilometrový, připadne mně to správnější.
Zdůvodnění si už nepamatuji, jsem již dávno po škole a vyhledávat na netu z mého mobilu je přecejen tragedie ☹.
Počkej proto na chytřejší odpovědi, sorry.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Syd

Důvěrnej zdroj k tomu, jak by se to mělo psát jsem nenašla. Palec u varianty toma jsem dala ze subjektivního pocitu, že já bych to tak taky napsala

před 4353 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tom004

Já jsem jenom využil toho co nás učil náš učitel češtiny na základce: „Když nevíš jaké ý/í,napiš si obě varianty v dané větě.Jedna z nich ti bude připadat "divná“. Totéž platí u neznámých slov a slov složených". A mně se ta první varianta líbila víc. Za bod děkuji.

před 4353 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Tome, intuice vás nezklamala. Platí obě možnosti. Možná jste si všiml, že i když znám odpověď, snažím se vyhledat odkaz, protože mé odpvoědi i otázky jsou dost často znevažovány.

před 4353 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tom004

Víte dobře,že si Vašich odpovědí vážím,vyhovuje mi styl i odkazy.A také mne potěší,když zjistím,že naši bývalí učitelé nás uměli naučit i něco víc než co bylo v osnovách.

před 4353 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek