quentos

„pětiapůlkilo­metrový“ – je možné toto slovo takto napsat? Je to v souladu s pravidly?

Ještě mě napadla varianta „pětapůlkilome­trový“ bez „i“, ale ta první mně připadá lepší. Hledám ale zdůvodnění – díky

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavé. Nikdy jsem nepřemýšlela. SSČ i Příruční slovník uvádějí tvar pět a půl, pětapůl. U řadové číslovky s kilometovým – samozřejmě jedno slovo.
V bakalářské práci jedné studentky češtiny MU v Brně jsem našla, že pravidla připouštějí skloňování obou částí složené číslovky, případně jen její konec. Ale brala bych podle pádu – pětapůlkilometorvý úsek, bez pětapůl… nebo bez pětiapůl… Půl je ustrnulý tvar, který se neskloňuje. Líbí se mně stejná varianta jako Vám.
Zavřela jsem stránku, už nemůžu najít odkaz. Omlouvám se. .

Další odpovědi
tom004

Nebudu to brát podle nějakého pravidla,ale klidně bych se nebál použít tu první variantu,která je čtivější i poslouchatel­nější.

www

Já bych napsal pěti a půl kilometrový, připadne mně to správnější.
Zdůvodnění si už nepamatuji, jsem již dávno po škole a vyhledávat na netu z mého mobilu je přecejen tragedie ☹.
Počkej proto na chytřejší odpovědi, sorry.

Syd

Důvěrnej zdroj k tomu, jak by se to mělo psát jsem nenašla. Palec u varianty toma jsem dala ze subjektivního pocitu, že já bych to tak taky napsala

tom004

Já jsem jenom využil toho co nás učil náš učitel češtiny na základce: „Když nevíš jaké ý/í,napiš si obě varianty v dané větě.Jedna z nich ti bude připadat "divná“. Totéž platí u neznámých slov a slov složených". A mně se ta první varianta líbila víc. Za bod děkuji.

annas

Tome, intuice vás nezklamala. Platí obě možnosti. Možná jste si všiml, že i když znám odpověď, snažím se vyhledat odkaz, protože mé odpvoědi i otázky jsou dost často znevažovány.

tom004

Víte dobře,že si Vašich odpovědí vážím,vyhovuje mi styl i odkazy.A také mne potěší,když zjistím,že naši bývalí učitelé nás uměli naučit i něco víc než co bylo v osnovách.