hanny 2

Pěstujete někdo na zahradě rakytník řešetlákový?A jaké máte zkušenosti?Ne­sezobou vám to ptáci,než to sklidíte?

Nejlepší odpověď
michael69

Rakytník pěstujeme už spoustu let.Pokud plody necháte na keři,ptáci je postupně přes zimu téměř sezobou,ale že by se o ně nějak rvali,to rozhodně ne.Raději zaletí do krmítka na slunečnici.Jinak je třeba mít keře samce a samice,jinak se plodů nedočkáte.Lépe jsou samci dva na jednu samici.Plody lze trhat přímo z větví,ale keř má dlouhé a pevné trny (doslova jako staré látací jehly)a bývá to tedy nepříjemná a titěrná práce.Lepší je ostřihnout celé části větévek s plody,ty pak dát do mrazáku a po zmrznutí plody z větví oklepat do nádoby.Opadají jako korálky.Zmrazení na kvalitu látek obsažených v plodu nemá vliv.Pokud to neznáte,plody jsou kyselé jako šťovík.Známé jsou vyšším obsahem kyseliny askorbové (vitamin C) než citrusy.Jinak obsahují hlavně spoustu dalších významných látek.Keře jsou nenáročné na pěstování,naprosto odolné mrazům.V době zralých,zářivě oranžových bobulek vypadají vzrostlé keře velmi atraktivně.

petrdostal

My máme dostatečně velkou zahradu, tak taky přemýšlíme, že bychom si tam dali rakytník. Hodně jsme si oblíbili rakytník v podobě šťávy, kterou si kupujeme z https://www.her­bavis.cz/ , protože vlastní rakytník nemáme. Domácí šťáva by ale byla taky určitě dobrá.