rigormortis

Pepř na horko?

Pomáhá pepř na horko? Kdysi dávno jsem se k této informaci dostal, jenže už ani nevím, zda je to pravda. Snažil jsem se toho dopátrat na internetu, jenomže je tu háček…spousta protichůdných informací.
Posledí dobou jsem to zkoušel…dát si hodně pepře do jídel, člověk se sice potí víc, ale to je jen krátkodobá věc (bezprostředně po snězení), po delší době to celkem zabralo…lépe snáším teplo-jenže: nemám s čím porovnávat a jestli to není placebo efekt?
Nevíte náhodou o tom někdo něco??
Děkuji.
Doplňuji:
Neptám se na fyzické schlazení (mimochodem studené nápoje a jídla nutí tělo se zahřívat, aby si udrželo tělesnou teplotu…) ale na chemické procesy v těle, mělo to spojitost se snášenlivostí těla na teplo ne teplotou těla samotnou.

Odpovědi
zjentek

pepř pálí. Stejně jako oheň. Toto je základ, který by bylo hodně obsáhlé vysvětlit. Proto hledej v ájurvédě. Je to jediná medicína, kde najdeš přesně ta tyto své otázky smysluplné vysvětlení a to do detailu.
Bedyho omluv, i když je to síla ..tady se může radit bez cenzury ,)

Bedy

To je podle mého názoru blbost, navíc je to záhul pro ledviny a přílišné kořenění podporuje vznik řady neduhů, například i akné.

Nejlepší „chladič“ je šťáva z čerstvě vymačkaných pomerančů – to ochladí lépe, než zmrzlina, ledový čaj apod. protože to chladí zevnitř, kdežto zmrzlina a to všechno ledové ochladí jen jazyk, ústa a maximálně žaludek. Dál to prostě nejde.

marci1

Dočetla jsem se, že pepř snižuje horečku, takže asi nějaký vliv na termoregulaci těla bude mít. http://recepty­.veruska.cz/_sys/zdr­avy_koutek.html

anonym

Škoda že o pepři nemohu nic napsat – vlastně ani nevím proč ho používám.. Ale dnes jsem v čro zaslechl návod na nápoj Duch. Použijeme 2 vychlazené kelímky jogurtu, 1 bývá po 150 g. 2 deci vody, nakrájenou okurku na kolečka, mátu v jakékoliv formě a špetka soli. Vše se smíchá a to má za úkol ochladit se bez požití většího množství vody.. Nápoj prý vymysleli beduíni.