sesednizkola

Proč se Peluněk u Zbraslavi jmenuje Peluněk?

Peluněk = prázdný? Nebo je to zmršenina slova Pelyněk?

Anketa: Jezdíte rádi do Zbraslavi?

Nejlepší odpověď
annas

Neznám Zbraslav

V anketě chybí jiná možnost. Zbraslav neznám, ani se tam nechystm.

Mě zaujal Peluněk. Nejde o žádný patvar, jak dosvědčuje etymologie.

Peluněk je starší název pelyňku – dobromysli… Takže v tomto místě mohl růst pelyněk, používali jako bylinu na zažívání. Rostl hodně na hřbitově.

Nebo lidé měli dobrou mysl …

Staročeský slovník – pelyněk byla kouzelná bylina – trhaj peluněk a pověs někde na povětří, abychom se zase setkali … Text z 15. století. – výraz zbožnosti

--
Václav Machek: Etymologický slovník

"pelyněk, pelyňkový. Nářeční . pelyň, peluň, polynek aj. .
Praslovanské. *pelynь, *polynь je nejspíš od *pel-, *pol-, které je v  :pálit, pelun6 .(jer): plamen, planouti ap.

Motivací pojmenován íje asi výrazně hořká chuť, k vztahu ‘pálivý’ – hořký Souvisí také s moxováním – přikládáním na kůži. Takže tento léčebný způob byl známý u Slvoanů, Baltů i Germánů.

Další odpovědi
Rakira

Nikdy jsem tam nebyl, ale rád bych se tam podíval

Slecna 007

Ano, mám to tu rád, ale nebydlím tu

annas:

Pelyněk není dobromysl.

Dobromysl je oregáno.