Patří do obratu i platby za DPH

Prosím o odpověď, zda se do obratu započítává i platby za DPH. Nebo jen základ daně. Moc děkuji

Odpovědi
standa

Toť otázka, protože pojem ´obrat´ lze zaměnit i za pojmy ´tržba´ nebo ´výnos´. Pokud máme na mysli výnosy, tak se nepochybně jedná o částky bez DPH (účtová tř.6).

Pojem ´tržba´ se už dá vykládat i jako ´neúčetní´ veličina, protože klidně můžeme sledovat její hodnotu včetně všech daní a přirážek a slev (např. obchodník je odměňován podle svých tržeb, které utržil od zákazníků, tj. včetně DPH)

Pojem ´obrat´ tak může pro některé účely, např. statistické zahrnovat i dph. Záleží tedy na tom v jakém kontextu slovo OBRAT používáte.