Kelt

Patří do abecedy pouze hlásky, nebo také spřežky?

V učebnici každého jazyka je abeceda s tím, jak se která hláska vysloví. Pokud se jedná o jednotlivá písmena, jak je tomu například v angličtině, je to jasné. Některé jazyky ale do abecedy píšou dva znaky, tento má pak určitou výslovnost, ale ve skutečnosti vznikl spojením dvou písmen.
Například ve španělštině ch, ll, rr, v romštině čh, kh, ph, th, dz , dž a jiné. Patří ty spřežky také do abecedy? Není jednodušší vyhláskovat slovo písmeno po písmenu? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Spřežky se používaly v češtině především v 15. století, Hus zavedl spřežkový pravopis. Dnes jen pozůstatek.

Foném ch se zapisuje grafémy c + h = spřežka, ale považuje se za jedno písmeno. ,
V přejaltých slovech se ks zapisuje jako x, kv jak q, dvojité v . jako w – někteří jazykovědci považují za spřežky.

Všechny uvedené jsou v české abecedě.

Ze slovenštiny pak při přepisování přebíráme spřežku (ve slovenštině jedno písmeno) dz – medzi,. dž – Hodža.

Ad Kepler,

mýlíte se – věta „Moderní čeština již spřežky nepoužívá“ neplatí.

Další odpovědi
Kepler

Moderní čeština již spřežky nepoužívá, ale třeba polština ano. Ve své abecedě je nemá, jen základní hlásky. Rz = ř, sz = š, cz = č, atd.