Karel1982

Jsem Čech a chtěl bych si do ČR přivést partnerku. Není z EU. Svatbu nechceme. Mohou s tím být v ČR nějaké problémy?

Jsem Čech a chtěl bych si do ČR přivést svou partnerku (ne manželku). Není ze země EU. Svatbu nechceme. Chceme žít partnerský život. Mohou s tím být zde v čr nějaké problémy? Nebo nejlepším řešením je svatba? A co kdyby jsme spolu měli dítě a přesto by nebyla svatba?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Především záleží, které země je partnerka občankou. Píšete, že není z EU. Pak tedy jde o to, zda s danou zemí máme bezvízový styk nebo ne, a v případě vízové povinnosti, za jakých podmínek vydává ČR víza občanům dané země. Ony v tom jsou docela zásadní rozdíly.

Pokud je Vaše přítelkyně ze země s níž máme bezvízovou povinnost (např. Švýcarsko, Norsko, Ukrajina, Izrael… atd.). Může na základě platného dokladu normálně přicestovat, ale do tří měsíců si zde musí zažádat o dlouhodobý nebo ještě lépe o trvalý pobyt. Pak už Vás nějspíš nebude nikdo sledovat, jestli jste manželé, nebo jaký vztah mezi Vámi je.

Pokud je ale ze země, z níž potřebuje k nám vízum, máte dvě možnosti. Buď přicestuje „na krátkodobé vízum“, o které zažádá sama a behem tří měsíců zažádá opět o trvalý pobyt. Je to ale trochu podvod.
Druhou možností je pozvat ji na „dlouhodobé vízum“. V takovém případě Vás čeká nepříjemná komunikace s naší cizineckou policií. U této policie budete muset prokázat a zavázat se, že ji máte kde ubytovat, a jste schopen se o ní především po v¨finanční stránce postarat (budou po Vás chtít i výpis z účtu apod.) a to po celou dobu pobytu ,alespoň do doby, než si zde ona vyřídí povolení k trvalému pobytu a najde si práci. Více informací zde – http://infoci­zinci.cz/cr/poz­vani-cizince-do-cr/

Od okamžiku platnosti trvalého pobytu, zde může zůstat víceméně neomezeně. Naše zákony nesezdané soužití nijak nezakazují, takže se nejspíš nikdo nebude zajímat o to, co mezi Vámi je.

V momentě, kdybyste měli společné potomky, hrají roli nejen zákony ČR, ale i její země a smlouvy mezi těmito dvěma státy. Přesněji řečeno, nikdo Vám nebude zakazovat počít, odrodit a společně vychovávat děti, pokud nebudete sezdaní, ale problém může nastat v otázce občanství dítěte. Doporučuji zjistit si podmínky dané země.

Další odpovědi
briketka10

Nárok na získání našeho občanství získá cizinec také takto:
http://obcanstvi­.cestina-pro-cizince.cz/?p=za­dost-o-udeleni-statniho-obcanstvi-cr&hl=cs_CZ

Promiňte mi, že jsem vymazala svou
původní odpověď byla nesprávná.

Děkuji za pochopení chci jen pomoci
radou a nevím, jestli by Diskuzi někdo
četl.

ivzez

Chcete-li s ní být, nevidím důvod,
proč hledat zbytečné okliky.

Přijde mi „přitažené za vlasy“ chtít sem přivést ženu,
plánovat s ní děti, ale nebýt ochoten se s ní oženit…

Podle mne by postup měl být obrácený a nejen kvůli „tradici“.
Vaše partnerka by jako Vaše manželka měla méně problémů
se získáním povolení k trvalému pobytu a následně i občanství.
Obojí sice lze získat i bez sňatku, ale pokud s ní plánujete děti,
je podle mne schůdnější cesta normální rodiny.

Více najdete v odkazu od Briketky.

Vaše partnerka by se měla o svých možnostech informovat
ještě doma (např. jestli může mít dvojí občanství → některé
zemně to neumožňují) a na naší ambasádě ve své zemi.

Drap

Bude muset mít vyřízené vízum a to je na určitou dobu. Potom musí požádat buď o prpodloužení a nebo vycestovat a vyřídit s další vízum.

Lgee

Jak se s ní dorozumivas

Karel1982

Takže nejlepším řešením je svatba? A co kdyby jsme spolu měli dítě a přesto by nebyla svatba?

Nuk nuk

Viz moje odpověď. Záleží na její státní příslušnosti – občanství. Ona, jakmile sem přijede, musí zažádat o trvalý pobyt. To je asi nejpodstatnější krok. Svatbou automaticky nezíská občanství. To by záleželé na smlouvách mezi zeměmi a také na to, jestli by to občanství chtěla. Nikdo jí ho nutit nebude.

Drap

Taková situace by nic neměnila, pokud by nezískala naše občanství.

Karel1982

Takže jen svatba?

Karel1982

Voláme si, videohovor, skype, email, Přijede ona nebo já k ní. Chtěli by jsme být spolu zde v ČR a nevíme jak na to.

ivzez

Mám dojem, že Lgee mínil jazyk.
Ale i kdyby ne, zajímal by jazyk mne…

Karel1982

Snažíme se vyjít si každý vstříc. Takže někdy mluvíme angličtinou, ruštinou a hlavně češtinou. Protože když bude chtít být zde tak je pro ní důležité umět mluvit česky.

Nuk nuk

Ona je z Ruska nebo z Ukrajiny? V případě Ukrajiny je to jednoduché, nepotřebuje vízum. V případě Ruska Vás čeká ta zvací peripetie, ale až bude v ČR, pak si tu můžete žít, jak se Vám zlíbí. Lidí z těch krajů je tu hodně.