inz123

Parcialni tlak kysliku pri anemii – jakto je?

Prosim nekoho ochotneho o vysvetleni…v Ne­casovi se tvrdi, ze : „Pri anemii je normalni parcialni tlak kysliku v arterialn krvi. Hemoglobin je v arterialni krvi plne saturovan kyslikem, ale protoze je ho malo, snizuje se obsah kysliku v arterialnikrvi. Nasledkem toho klesa v krvi vice parcialni tlak kysliku pri jejim pruchodu tkanovymi kapilarami. Ve venozni krvi je proto nejen snizen obsah kysliku, ale i jeho parcialni tlak.“
Chapu, ze je nedostatek Hb, a potazmo i kysliku. Co nechapu, je, jak je mozne, ze parc. tlak kysliku v art. krvi (v celem rozsahu tepenneho reciste) je normalni. Jak je to mozne, kdyz se nema dal kam vazat, a v krvi muze byt ve volne forme jen minimalne zastoupen? Jak je mozne, ze se do te krve dostane? Proc ho nejsou tkane schopny vyuxivat, kdyz je parc. tlak v norme? Proc veta „snizuje se obsah kysliku v arter. krvi“, kdyz samotny parc. tlak je v norme? (Asi, ze nechapu spravne pojem ‚parcialni tlak‘?) Proc je snizen parc. tlak kysliku ve venozni krvi a v art. nikoliv? Proc je i snizen obsah? Co zmenilo ten ‚na zacatku‘ normalni parc. tlak? Jedine, co jsem si z toho vyvodila (jiste mylne ale) je, ze t volna frakce kysliku muze byt v arteriich, ale do kapilar se uz nedostane. Pak by to vysetlovaloty rozdily.
Budu moc vdecna nekomu za osvetleni…Dekuju!
Doplňuji:
briketka – dekuji za snahu, ale ani na 1 z mych otazek to neodpovida :)

Nejlepší odpověď
briketka10

nemohla jsem přidat pár řádků musím dát celý odkaz :
http://pfyzio­llfup.upol.cz/cas­twiki2/?p=10582
Doplňuji:
https://www.go­ogle.cz/#q=Par­cialni+tlak+kys­liku+pri+anemi­i+

Další odpovědi
Zbynas

Mohu se pokusit zprostředkovat Ti kontakt s mojí matkou, která je zdravotnice, tomuhle určitě rozumí, jednou z jejích profesí je anistezologie. Určitě poradí. Můj mail je zbynas@atlas.cz
Doplňuji:
Atlas má momentálně výpadek pošty, pokud jsi psala, odepíšu, až to bude fungovat …

briketka10

inz123

je to specifická otázka a zeptala bych se na ni
odborného lékaře ne rozhodně zde na otázkách
my nejsme odborníci a z těch zkratek já moudrá
nejsem a psaní bez diakritiky nemám v oblibě :)

Dochy

Pokus/úvaha technika nelékaře: Anémie, znamená nižší počet ČK a méně hemoglobinu? Předpokládám, že parciální tlak odpovídá nasycenosti Hb kyslíkem. Protože je Hb málo, tak při průchodu tkáněmi se tkáně snaží zásobit krví dle svých potřeb – stejně jako u zdravého jedince. Ale protože Hb je málo, tak procentuelně je kyslíku z nich odebráno více → Hb je méně nasycen.
Nasycení Hb kyslíkem je úměrné i parciálnímu tlaku kyslíku v krvi (plazmě).

Pokud se nemýlím, tak parc. tlak kyslíku v krvi je myšlen právě ten v té „volné formě“ kterého je sice minimum, ale právě odpovídá nasycenosti Hb.
Takže pokud bude nasycení Hb v normě, pak i parc. tlak kyslíku bude v normě bez ohledu na množství Hb v krvi.

Berte to jako úvahu, po lékařské stránce to může být naprosto zcestné. Jsem technik.