Avatar uživatele
inz123

Parcialni tlak kysliku pri anemii – jakto je?

Prosim nekoho ochotneho o vysvetleni…v Ne­casovi se tvrdi, ze : „Pri anemii je normalni parcialni tlak kysliku v arterialn krvi. Hemoglobin je v arterialni krvi plne saturovan kyslikem, ale protoze je ho malo, snizuje se obsah kysliku v arterialnikrvi. Nasledkem toho klesa v krvi vice parcialni tlak kysliku pri jejim pruchodu tkanovymi kapilarami. Ve venozni krvi je proto nejen snizen obsah kysliku, ale i jeho parcialni tlak.“
Chapu, ze je nedostatek Hb, a potazmo i kysliku. Co nechapu, je, jak je mozne, ze parc. tlak kysliku v art. krvi (v celem rozsahu tepenneho reciste) je normalni. Jak je to mozne, kdyz se nema dal kam vazat, a v krvi muze byt ve volne forme jen minimalne zastoupen? Jak je mozne, ze se do te krve dostane? Proc ho nejsou tkane schopny vyuxivat, kdyz je parc. tlak v norme? Proc veta „snizuje se obsah kysliku v arter. krvi“, kdyz samotny parc. tlak je v norme? (Asi, ze nechapu spravne pojem ‚parcialni tlak‘?) Proc je snizen parc. tlak kysliku ve venozni krvi a v art. nikoliv? Proc je i snizen obsah? Co zmenilo ten ‚na zacatku‘ normalni parc. tlak? Jedine, co jsem si z toho vyvodila (jiste mylne ale) je, ze t volna frakce kysliku muze byt v arteriich, ale do kapilar se uz nedostane. Pak by to vysetlovaloty rozdily.
Budu moc vdecna nekomu za osvetleni…Dekuju!
Doplňuji:
briketka – dekuji za snahu, ale ani na 1 z mych otazek to neodpovida :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Andělé, briketka10 před 3631 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
briketka10

nemohla jsem přidat pár řádků musím dát celý odkaz :
http://pfyzio­llfup.upol.cz/cas­twiki2/?p=10582
Doplňuji:
https://www.go­ogle.cz/#q=Par­cialni+tlak+kys­liku+pri+anemi­i+

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Zbynas

Mohu se pokusit zprostředkovat Ti kontakt s mojí matkou, která je zdravotnice, tomuhle určitě rozumí, jednou z jejích profesí je anistezologie. Určitě poradí. Můj mail je zbynas@atlas.cz
Doplňuji:
Atlas má momentálně výpadek pošty, pokud jsi psala, odepíšu, až to bude fungovat …

Upravil/a: Zbynas

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
briketka10

inz123

je to specifická otázka a zeptala bych se na ni
odborného lékaře ne rozhodně zde na otázkách
my nejsme odborníci a z těch zkratek já moudrá
nejsem a psaní bez diakritiky nemám v oblibě :)

před 3630 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Pokus/úvaha technika nelékaře: Anémie, znamená nižší počet ČK a méně hemoglobinu? Předpokládám, že parciální tlak odpovídá nasycenosti Hb kyslíkem. Protože je Hb málo, tak při průchodu tkáněmi se tkáně snaží zásobit krví dle svých potřeb – stejně jako u zdravého jedince. Ale protože Hb je málo, tak procentuelně je kyslíku z nich odebráno více → Hb je méně nasycen.
Nasycení Hb kyslíkem je úměrné i parciálnímu tlaku kyslíku v krvi (plazmě).

Pokud se nemýlím, tak parc. tlak kyslíku v krvi je myšlen právě ten v té „volné formě“ kterého je sice minimum, ale právě odpovídá nasycenosti Hb.
Takže pokud bude nasycení Hb v normě, pak i parc. tlak kyslíku bude v normě bez ohledu na množství Hb v krvi.

Berte to jako úvahu, po lékařské stránce to může být naprosto zcestné. Jsem technik.

před 3631 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek