Džanička

Paralizér…

Chtěla bych vědět pokud si pořídím paralizér,a někdo mě bude obtěžovat ať už půjdu někde z večeře,nebo s tržbou.Mohu to použít,aniž bych musela mít strach,že na mě ten dotyčný podá žalobu třeba za ublížení.Může mít třeba slabé srdce a něco se mu stane,ale to já přeci nemůžu vědět.Já mám plynovou pistoli,co si myslíte že je spolehlivější.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Záleží na mnoha okolnostech. Vezmu tu nejhorší variantu, ale stejně ti úplně neodpovím. Nějaký lupič tě v noci jak půjdeš s tržbou přepadne a bude ti vyhrožovat, abys mu tržbu dala, jinak tě zabije. Ke své výhružce použije násilí a ty jelikož budeš mít strach o svůj život, použiješ paralyzér a několika tisíci volty jej zasáhneš. Ten násilník na tom bude zdravotně tak špatně, že i přestože by měl být pouze omráčen tak dostane infarkt a zemře.
Samozřejmě, že tě nejprve obviní a v tomto případě z ublížení na zdraví s následkem smrti, přičemž se bude posuzovat i tvá nutná obrana. A zde je ten kámen úrazu, jelikož to záleží vždy na konkrétní situaci.
Omlouvám se, jak to řeknu, ale jen chci popsat: třeba vypadáš jak mašina a ten násilník takový ten třasořitka. Tehdy budeš mít asi smůlu, protože bys ho spacifikovala i jiným způsobem, naopak pokud on by byl mohutný a ty naopak ta křehká, mělo by vše být v pořádku.
Novelou tr. zákona již vypadlo, že obrana musí být zjevně přiměřená útoku, ale je zde snaha zákonodárců klást důraz na obranu a nikoli útok. Zjednodušeně řečeno obrana musí být taková a tedy i větší než útok, aby ten útok odrazila.
Zároveň by se posuzovalo, pokud bys mu třeba jednu vlepila a on upadl skoro do mdlob a ty navíc na něj použila paralyzér, tak to už by nebylo třeba. Tudíž zde by odražení útoku paralyzérem nepřicházelo v úvahu.
Samozřejmě, že nemůžeš vědět, jestli má slabé srdce a proto by nejprve padlo obvinění z nedbalosti.
Takže odpověď ti úplně uspokojující dát nemohu, jelikož se posuzuje každý případ samostatně a nelze se dovolávat že ten či onen to udělal tak či onak.
Z mého pohledu je spolehlivější a i bezpečnější ten paralyzér než plynová pistole.

Další odpovědi
Lucimia

Zrovna nedávno si kamarádka taky pořídila paralizér. Myslím, že to nemůže nějak ublížit…