timida

paragraf 173

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, můj přítel dostal paragraf 234 nově od r.2010 par.173, má odsezenou jednu třetinu trestu a slyšela jsem, že může ředitel věznice požádat soud o podmínečném propuštění.Prosim vás je na tom něco pravdy.A kde bych si o tom přečetla víc!Děkuji za odpověď.

Odpovědi
standa

Žádost O PODMÍNEČNÉ PROPUŠŤENÍ může podat:

  • sám odsouzený
  • státní zástupce
  • ředitel věznice
  • zájmové sdružení občanů, pokud zároveň nabídne záruku za dovršení nápravy odsouzeného.

Pokud již vězeň ve vězení odbyl určitou dobu (půlku nebo u některých trestných činů 2/3 trestu), může napsat žádost o podmínečné propuštění.

Žádost by měla obsahovat:

  • stručnou informaci o rozsudku, dle něhož je trest vykonáván (čj. rozsudku či přímo jeho kopii),
  • konstatování, kdy nastoupil výkon trestu
  • je vhodné popsat, jakým způsobem vězeň trest vykonává (tj. zejména kázeňské pochvaly, zda byl po dobu výkonu trestu zaměstnán či z jakých důvodů nebyl zaměstnán – např. v příslušné věznici není dostatek práce pro všechny zájemce o ni)
  • v textu se může uvést co hodlá přítel dělat po propuštění z věznice, tj. rodinné zázemí, možnosti

dalšího bydlení a práce

  • je možné uvést konkrétní důvody, které vedly k uvěznění a následně se zmínit o tom, co hodlá do budoucna dělat pro to, aby se to neopakovalo (např. u narkomana terapie v léčebném zařízení apod.)
  • v závěru je třeba uvést, čeho se vězeň domáhá, tj. že navrhuje, aby ho soud podmíněně propustil z výkonu trestu odnětí svobody za současného stanovení přiměřené zkušební doby