amigo

panely v bytovce

Potřebuji poradit, jak na „husto“ jsou dráty v panelu v bytovce ze 70.let. Bydlím v 1.patře a chci vrtat otvor do podlahy (na ústřední topení-trubky..)
Díky! 🙂
Doplňuji:
popř. jaký síla drátu?

Nejlepší odpověď
Drap

Nebývaly ve všech panelech shodně. Nedělal bych si s tím problém. Když narazím na drát, tak ho přeruším.

Další odpovědi
honza19hk

dělal jsem v betonárce kde se panely pro komunistickou výstavbu odlévaly,roxory nejsou vždy stejně,záleží na použití panelu-jiné jsou na stropy jiné na zdi,jiné na příčky.Stropní bývají 25cm tlusté a roxory do kříže povětšinou svařené, z obou stran panelu(3×2m) jsou 4 dráty průměru 2cm dávané po půl metru a mezi tím tzv karisíť,sí´t svařená z roxorů typu 11 254 pr. 6mm o velikosti ok 10×10 nebo 15×15 cm.
Panly do průvlaků(zpravidla každé druhé patro-stropy) jsou 3×3m s roxorama typu 11245 pr. 4 cm a dávané do kříže po 20cm a 3 nad sebe.

Ale pokud budeš mít větší kladivo,tak to provrtáš ale che to kvalitní vrták,ten čínskej nemá cenu ani vytahovat.
tip jak spočítat díry: najdi nosnou ze´d,nejlépe obvodouvou a 1 roxor je 25cm od konce panelu,což vychází na roh zdi u podlahy( panely na zdi jsou 25cm silné)
další bude za 40–50cm totéž je do kříže kolmo na sebe.tznže od další nosné stěny je stejný. nejdřív musíš změřit od zdi 2,75m a 1,75m abys našel vůbec ten panel.

nebo druhá možnost u větších paneláků byly tzv spiroly. to je strop z velmi dlouhých panelů,zpravidla šíře 1–1.5m a délky až 12 metrů.síla sejná.Tam jsou roxory po délce pr. 3cm a 20cm od sebe.Po každém půl metru je jeden 3cm do kříže aby se to svázalo..Zpravidla ten panel má 4–5 válcových podélných děr pr. 15 cm,jako kdyby se do nich zabetonovaly trubky,je to kvůli odlehčení ,ale i tak váží 16 tun.Pokud ji trefíš je jistota,že tam roxor nebude a díra půjde krásně vrtat.
každá bytovka nebo panelová stavba má hlavní nejvíce nosnou část,bývá ve tvaru H a pokud někdo nezná systém stavění tak ji nenajde.Ale pokud ji při vrtání trefiš tak to můžeš vzdát.To nelez vrtat,to se dělá jádrovým vtrákem a hydraulikou.Je to panel ve tvaru H je 45 cm silný jsou v něm pruty o průměru až 8cm a 10cm od sebe.Jsou dávané podle zatížení konstrukce povětšinou do kříže a je zázrak pokud ho při vrtání netrefíš.A i s nej­lepší elektrickou vrtačkou ho neprovrtáš,naše hydraulika skoro za půl mega má co dělat aby je provrtala.

venkovan

Kup si vrták na beton/kov. A měl bys to na jeden zátah dobrým vrtacím kladivem provrtat. Pokud nemáš – podívej se do půjčoven. A mohli by půjčit i vrtáky.