Avatar uživatele
anonym

Pamatujete si, kolik stával v cukrárně větrník a věneček před rokem 1989?

Dnes jsem valil oči v cukrárně na větrník za 35 korun a věneček 25 korun.

ptal jsem se kolik něco stálo a ne kolik byla mzda. je to tu už jak u bl… na dvorku 🙂

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? anonym, Alesh před 2963 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Věneček 1.20 Kčs a větrník 2.50 Kčs od Aše po Čierné pod Hronom.

quentosi, onehdá jsem se ptal kolik by dnes stálo obilí, když za komunistů byl metrák pšenice prodávaný mezi lidmi za 300 Kčs, ale nikdo mi neodpověděl. A ty tu cpeš plat 1500 korun? Odpovíš mi, kolik by tedy stálo to obilí?

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Jak píše barbakan, ale ceny platily až po Čiernou nad Tisou. U nás v Kaufu je obrovský větrník za 24,–. Moc dobrý!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Alesh

kuci, nehádejte se 😉

Zdroj: http://www.za­komunistu.cz/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Je to přesně jak píše barbakan.
A já měl tenkrát 2500 výplatu.
A pokud quentos o té mzdě, tak to bylo kolem roku 1970.
Qentosi už tenkrát se lidi mohli SVOBODNĚ rozhodnout, jestli budou v kanceláři sedět za tam málo peněz a nebo jít do fabriky na směny kde byly větší výplaty.Ale už tenkrát se kravaťákům nechtělo na směny a naříkali malé výplaty.
Jenže dneska dělníci dělají za minimální mzdy (nejvíce za 10000) a lidi, kteří nic nevyrábí a ani nechodí na směny mají nehorázné výplaty.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Když jsem byla na 2 stupni ZŠ, začala jsem chodit do školní jídelny, ovšem s holkama jsme občas vrátily pár stravenek, které nám byly proplaceny, a my si za ty drobáky chodily užívat místo do jídelny do cukrárny a pamatuju si, že tehdy – zhruba rok 1988 až 1989 – větrník u nás v cukrárně stál 2,50 a byl to asi nejdražší zákusek.
Dřív to nebylo, neboť v roce 1986/87 mi bylo deset a jedenáct let. To jsem byla ještě hodné dítě. Jako hodná jsem byla i nadále, akorát ta cukrárna místo oběda nebo taneček u spolužačky v pauze před odpoledním vyučováním…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Zase vytrháváte věci z kontextu. Mzda tehdy přece činila třeba i 1500.- Kčs měsíčně!!

k doplnění: to vím taky, ale na to už odpověděli ti přede mnou, přece to nebudu tupě opakovat. Pokládal jsem za vhodné doplnit tu informaci, která ještě uvedena nebyla.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

O větrnících se zde sice nepíše, ale jsou zde zmiňovány ceny některých potravin a něco o daních:
http://www.lin­hartice.cz/in­dex.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=132:rok-1921&catid=39:kro­nika&Itemid=77

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Drap

Alesch uvedl přepočet cen. Problém je v tom, že přepočet vychází z průměrné mzdy. Před převratem se většina lidí blížila k průměrné mzdě. Dnes údajně 81% lidí nedosáhne na průměrný plat. Více jak milion lidí v republice nemá vyšší než je polovina průměrného platu.

před 2963 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Drap

Mzda 1500 byla někde kolem roku 1960, možná i dříve. V roce 1989 jsem bral cca 3400 a věneček s větrníkem stály stále 1,20 a 2,40

před 2963 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Všichni tady serou medián…

před 2963 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

…nechtěl jsem psát Čierná pod bruchom. 🙂

před 2963 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Aha! 🙂

před 2963 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek