ReHu

Pamatujete někteří na zálohované 1,5 l PET láhve? Záloha byla 10 Kč. Proč se od záloh upustilo?

Myslím, že to bylo ekologičtější a i by to omezilo povalování všudypřítomných nezáloh.PET lahví.

Nejlepší odpověď
anonym

Ano,pamatuji,bylo to na počátku „jakoby“ demokracie.Zá­lohovany byly petky od Coca cola, a dalších sra*ek,ale proč se od toho upustilo je i pro mne záhadou.
Doplňuji:
Ať se propadnu do západního německe jestli to není pravda.V tu dobu firma Děštěnka vyhlašovala soutěž na design na skleněné lahve.

Další odpovědi
anonym

Tu dobu si velmi dobře pamatuji,měly jsme problémy vysvětlit,že se vykupovaly jen PET lahve s rovným dnem.Další problém byl s vratkou dodavateli,odvezl si tolik přepravek,kolik jste si objednali,nic navíc,jenže to nemuselo spotřebitele zajímat,že?(Coca cola a Pepsi cola a nápoje jimi dodávané) Výkup petek funguje v Německu.Jen si už nejsem jistá tím obsahem,mám dojem ,že to byly lahve obsahu 2l a 1l.

briketka10

od 16 let jsem pracovala v potravinách i ve výkupu lahví a na výkup PET lahví si tedy nepamatuji..
kdy to bylo ??
Doplňuji:
barbakane a můžeš mi vysvětlit, kde by vzali v obchodech tolik objemných přepravek na 1,5l když i teď se vyrábí pivo v plastu a taky se to nevrací ?? dřív totiž byly zálohované jen minerálky po 12, pivo po 20, cola malá, mirinda, vinea po 24, sodovka po 20, tak to bylo i po revoluci..
jsou jen výkupny plastu..

Drap

Byly vážné problémy s místem pro uložení v obchodech. s tříděním , s výkupema a s dalšími věcmi.Dovoz láhví ze zahraničí a další problémy.
Nebyxlo to všude, jen nějaký zkušební provoz na několika místech a netrvalo to dlouho. Nemohlo to jinak dopadnout, protože i v ekologii jsou na prvním místě peníze.

venkovan

Zálohované láhve (10,– Kč/lahev) v ČR první zavedla Cola. Později se přidala Toma, Pepsi a další. Bylo to okolo roku 1996.
Zrušilo se z moha důvodů. Obchody tvrdily, že nemají místo, lidi křičeli, že nápoje jsou drahé (že mají vratnou zálohu nepochopili) a ekologové křičeli, že PET láhve jsou fuj fuj.
Výsledek vidíme dnes. Skleněné lahve nejsou – ono to s jejich ekologií není tak jednoznačné a navíc, 99% lidí šáhne po PET protože jsou lehčí. A PET se hází alespoň do tříděného odpadu (vyrábí se z nich i oblečení).
Cola potom s dalšími myslím 9 firmami iniciovala vznik Ekokomu a podpořila současný systém placení plničů obalů a proplácení obcím část za vytříděný odpad.
Doplňuji:
Osobně bych zálohy na PET bral. Zejména kdž se te´d to nich plní i pivo. Reklama ve znění pro milovníky přírody máme dvoulitrové láhve mne děsí. Protože okolo řek, rybníků, okolo různých ohnišť to bude samá PETka.
Podle mne by stačilo zálohovat (citelně) a potom v prodejně vykoupit a hned slisovat aby bylo místo. Jenže říkejte to Bursíkovcům.

Damiana

Vím, že to bylo hodně krátce po roce 89, ale jen na chvíli. Řekla bych, že se to zrušilo z důvodů konkurence nápojářů (vylezli na světlo nezálohované láhve) a lenosti zákazníků (zmuchlat a vyhodit je přece pohodlné).

aramah

O tom nic nevím ale jeden čas se o tom uvažovalo.
Ale neprošlo..

Jikra

Tak to si teda nepamatuju.Zavést zálohy na petky je bohudík nerealizovatel­né.A ani si to nedokážu představit a to mám dost bujnou představivost.

hanulka11

Tak to si nepamatuji a že už pamatuji docela dost, ale je to dobrá motivace myslím, kdyby byla záloha 3kč taky by to lidi stejně vyhazovali,ale těch 10kč už je k zamyšlení…
Doplňuji:
tak to bude tím, že tyto sr..ky nekupuji a nekupovala jsem

briketka10

ad Damiano byla jsem až do r.91 na velkoprodejně na Petřinách účetní tak bych musela něco vědět o zálohách na PET lahve jak uvádí i barbakan nevím kde jste to vzali ??

anonym

Pracovala jsem jako vedoucí prodejny rok 1992–1997,zálohy lahví byly v hodnotě 10Kč a5 Kč.

briketka10

tak to už nevím naše prodejna se v privatizaci v září 91 prodala, dál jsem už v potravinách nepracovala a nápoje v PET nikdy nekupovala..

venkovan

Myslím, že v roce 1996 byl na Letné v Praze I. Mezinárodní den smíchu.A jedna zájmová skupina lidí kterou jsem na tuto akci zval aby si tam připravila svůj sranda program ji odmítla, že ji sponzorují plniči PET lahví. A v tu dobu si pamatuji, že se láhve PET lahve vykupovaly, protože jsme se s těmi lidmi bavil o tom, jestli není lepší ty firmy které vykupují podpořit, než vše zatracovat.