lexx

Pamatujete na prodejny PZO Tuzex ?

To byla malá výkladní skříň „vyspělého kapitalismu“ a každou návštěvu Ostravy či Prahy jsem spojil s návštěvou tamního nákupního centra a očumováním hi-fi, TV, praček a ledniček nebo co tam všechno měli. Pravda, jen pro držitele cizích valut a odběrních poukázek (TK. Pro nemajetné občany leda audio kazety, baterie do kalkulačky, prášky na praní, sem-tam jeansy ale cena…
Doplňuji:
Ano, ovšem…bylo srandovním paradoxem kupovat gramec Tesla nebo BTV Orava v Tuzexu za černotržní valuty poáč…v obchodě nebyly ! Opět jeden fenomén vědecky řízeného socialismu a uspokojování hmotných potřeb obyvatelstva.

Nejlepší odpověď
cochee

Málokdo ví nebo si pamatuje, že původně prodejny Tuzex nesloužily k prodeji zboží ze Západu, ale naopak k prodeji československého zboží, které bylo původně určeno k vývozu za západní hranici (odtud i název: TUZemský EXport). Dovozové zboží mělo být pouze jako doplňkový prodej. Až postupem času se poměr prodávaného zboží z ČSSR a ze zahraničí úplně obrátil.

Další odpovědi
annas

Pamatuji. Občas se mně podařilo koupit několik bonů, mám pocit, že jeden stál Kč 5. Stačily na nějaký svetřík, někdy k tomu přidat čokoládu nebo kafe, vystát frontu a nakoupeno.

Byla jsem v Tuzexu v Brně, v Ostravě, v Praze nikoliv.

Ale nějak nepostrádám, nákupy byly pro mě zanedbatelné. Jen si uvědomuji, že jsem poprvé ochutnala výbornou rozpustnou kávu. U nás se nedala běžně koupit.
Doplňuji:
V odkazu je článek Jaroslava Moravce o ČNB. Je v něm i zmínka o tuzexových poukázkách.

Kromě toho, co uvedl cochee o původní zaměřením Tuzexu, najdeme dalšími zajímavosti.

"Tuzexové poukázky či bony, oficiálně „odběrní poukazy podniku zahraničního obchodu Tuzex“ skončily v létě 1992.

Prodejny Tuzex byly původně určeny pro devizové cizozemce, kteří zde utráceli své valuty nebo bony vyměněné za valuty při návštěvě Československa, a devizové tuzemce, kteří získali devizové prostředky při dlouhodobých pracovních cestách jako mzdu nebo úspory stravného, jako honoráře, dary, dědictví, výživné apod., ale také za prodej valut či zlata Státní bance československé. Cestami sekundárními (od oprávněných držitelů bonů) či terciárními (od pověstných „veksláků“, kteří byli i přes hrozby vysokých trestů za závažné trestné činy vesměs režimem tolerováni) však bylo nakupování v Tuzexu postupně dostupné prakticky každému."

https://www.cnb­.cz/cs/o_cnb/blog_cnb/mo­ravec.html

gecco

Jo…
…„výkladní skříň“… – všeho, co ´komunisti´ vyrobit nedovedli…
___
Ale je pravdou, že „očumovat“ jsem je nechodil – na to měla i ta Ostrava (a Praha tím více) zajímavější ´lákadla´…
😉

da ny

😁

Kupovalo se oblečení, džíny – Super rifle, Lee Cooper, Wildkat apod. (za 70 – 125 – 150 bonů např. v letech 1977 – 1989), spodní kalhotky sady 3 – 7 ks (7 dní v týdnu s obrázkama ;)), kazeťáky + kazety, LP desky, kulmy, vysoušeče vlasů, žehličky…
Žvýkačky, čokolády, káva, kakao, alkohol a jiné potraviny, delikatesy. Hračky (Mončičáci, autíčka).
Parfémy, krémy (21), deodoranty, prášky na praní, pěna do koupele, šampony…
Látky, k 15. narozeninám jsem dostala stříbrný prstýnek se 7 granáty (levnější v Tuzexu než v Klenotech), v módě byly magnetické náramky, kožené bundy a saka, kupovaly se hodinky, fotoaparáty… a mnoho dalšího zboží.
Auta a větší elektronika byla dražší a opravdu jen pro někoho ;)

Zde žijící Němci prodávali bony (důchody, výživné) za 2,50 – 3,30 – 4 Kčs ve výše uvedených letech, v Praze vždy o 2 – 3 Kč na ulici dráž.
V Karlových Varech bylo 4 – 5 specializovaných prodejen, v Mariánských Lázních 2, 1 v Sokolově (nevzpomínám, jak na tom byl Cheb, ale strejda kupoval džíny v ML).. V Praze jsem byla jen několikrát (spíše v oděvech).
Některé zboží bylo (s dobrou cenou bonů) cenově stejné a o něco dražší.
Dostupné širšímu množství lidí.
Perlička :D:
Z peněz za bramborovou brigádu jsem pořídila bony a koupila taťkovi k Vánocům v Tuzexu 2 košile. Jedna byla ušitá ve Vimperku – tam se šilo jen pro „západní zahraničí.
Kdysi byla zejména na chebsku a sokolovsku vysoká koupěschopnost (šachty, chemička, strojírny, Škodovka v Ostrověn. Ohří a Rotavě) obyvatel ;).
Nyní je tomu naopak, Karlovarský kraj je jeden z nejchudších, s nejnižšími výdělky :(.
V Praze se např. v Pařížské prodejně dalo koupit shodné zboží (potraviny) za československé koruny. V Praze a Ostravě bylo "všechno“.
Mnohem více západního a luxusního zboží bylo na Slovensku v obchodech a obchodních domech (Prior) -vozily se odtud hluboké kočárky Stegner (v Čechách jen Tuzex). Mě stačila v r. 1979 Liberta a sedačku jsme koupili u soukromníka za české koruny v NDR.
Od r. 1984 bylo „tuzexové“ zboží = potraviny a oblečení běžně v Luxusu za Kčs.

Dnes si v obchodě s elektronikou také jen prohlížím televizi (80 – 100 tisíc),
chytrý telefon za 20, ledničku za 40, sedačku za v nábytku100 tisíc, BMW a Audi či Ferari a Porsche v prodejnách :DDD
Mnoho lidí jen očumuje :) i když je to za českou něnu…

Mám „vybráno“ z dob Tuzexu, jsou to jen věci, které já k životu ani nepotřebuji ;)

tony2412

http://ekonomi­ka.idnes.cz/e­konomika.aspx?y=e­konomika/od.htm pro pamětníky :o)
Doplňuji:
teda není to zrovna Tuzex ale je to zajímavé,najeďte myší na oddělení a pak už jen nostalgicky vzpomínejte!

ReHu

Jasně, že jo 🙂.
Od kamaráda jsem koupila bony po 5 Kč , ten je vykšeftoval v hospodě, a pořídila své první OPRAVDOVÉ jeansy 🙂. A také skládací deštník, který vydržel (funguje ještě dnes 🙂 ) a nějaké to pěkné prádélko 🙂.

anonym

Ano, pamatuju, ale nikdy nic jsem tam nekupoval.Za 1. bydlím na vesnici a do různých Tuzexů bylo daleko, takže se mně nevyplatilo něco schánět (dát přemrštěnou cenu za bony a pak ještě za benzín) a za 2.NEPOTŘEBOVAL jsem dělat před lidmi haura, že něco mám z „TÚZU“.Vystačil jsem si (i mé děti) s tuzemským sortimentem.

anonym

Ano pamatuji,chodil jsem tam poměrně často,jak pro džíny,džísky,prášky na prádlo,mýdla,kazety do magiče atp.I autoráhu jsem si tam koupil.
Dodnes mám doma autíčka matchbox .

led

gecco, klasický omyl, zjavne z neznalosti
""výkladní skříň"… – všeho, co ´komunisti´ vyrobit nedovedli…" práve mnohokrát ste tam našli naše výrobky s vysačkou západnej firmy, pre ktorú naše československé zlaté ručičky a mozočky vyrábali tovar. Nepodceňujte až tak svojich predkov.

anonym

ok

cochee

gecco, to mi prosímtě vylož, co jsme měli za komárů u nás v té ostravské špíně tolik lákavějšího než jít do Tůzu 😁

gecco

Já tam jezdil (do Ov) ze dvou důvodů…
Jednak se podívat, jak vypadá ´měsíční´ krajina (do Mostu apod. jsem měl daleko) – ty skládky hlušiny byly fakt ´dobrý´… A – v podstatě – ve městě…
A pak za holkama – některé měly plné zuby namachrovanejch havířů…
😉

cochee

Aha, obé chápu ;)