Kepler

Pamatuje si někdo na Glenna?

Měl tu smůlu, že na oběžné dráze byl až druhý po Gagarinovi. Byl to hrdina a čest jeho dlouhému životu!
https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/amerika/423140-zemrel-byvaly-americky-astronaut-john-glenn.html

Nejlepší odpověď
marci1

Byl to frajer. Byl ve vesmíru podruhé v 77 letech.

Další odpovědi
mosoj

Jó, Keplere byl až druhý, svatá pravda. A to si Amerikáni odvezli Brauna.
Hrdinové byli všichni, kdo v té době letěli do kosmu.

Lamalam

Jeho první let si pochopitelně nepamatuji, ale vím, kdo to byl. Start jeho rakety v únoru 1962 sledovalo přímo na mysu 200 000 diváků a přes 70 milionů v přímém TV přenosu. Neví některý znalec kosmonautiky, kolik stovek tisíc diváků bylo na Bajkonuru a kolik desítek milionů sovětských diváků vidělo přímý přenos Gagarinova startu?

orwell

Samozřejmě, že se se pamatuji a pamatuji se i na jeho pozdější ošklivý a kuriózní úraz, kdy si rozbil hlavu po uklouznutí ve vaně. Jak vidno, nejen ve vesmíru nebezpečno.

Kepler

Lamalam: při startu byl jen personál Bajkonuru a úspěšný let byl oznámen až po jeho přistání. Při návratu měl z prdele kliku, že ho vůbec přežil. Přístrojový modul se oddělil s desetiminutovým zpožděním a loď rotovala. Nakonec se z lodi musel katapultovat a přistál na padáku. Ani nedokončil kompletní oblet Země.

Kepler

Rusové si taky zajali stovky německých raketových odborníků, kteří pak pracovali pro ně. Ale Braun byl ten nejdůležitéjší, však to taky natřel celému světu svým Saturnem 5. Dodnes ho nikdo nepřekonal. Ale v té době byli hrdiny opravdu všichni kosmonauti. Gagarin prý měl šanci asi tak halb und halb. Snad ani nebyl opravdu první, kterého vypustili.

mosoj

Zase vedle. Raketa Eněrgia ho překonala. Dodnes američané kupují raketové motory RD 170,180 atd. klony od motorů rakety Eněrgia.

Kepler

Zase vedle. Eněrgija překonala Saturn jen v plánech, jinak se ukázala jako nepoužitelná. Vyletěla jen dvakrát s nižším nákladem. Byl to začátek konce CCCP. Motory – to už je jiná kategorie.