jeníček31

Co je U2 v rovnici P=U2/R?

Mám příklad, kde musím vypočítat příkon dvou rezistorů, které jsou zapojené paralelně. Myslím, že bych měl využít vzorec P=U2/R, ale co je U2? Vím, že U je napětí.
Děkuji předem za jakoukoliv odpověď.

Nejlepší odpověď
orwell

U paralelního spojení spotřebičů (jakýchkoliv) je na každém z nich stejné napětí!
Takže v případě dvou rezistorů paralelně bude platit U1 = U2 = U. Není třeba stejná napětí rozlišovat indexem. Příkon obou rezistorů se pak rovná P = U2 /Rv, kde Rv je výsledný odpor kombinace, v tomto případě Rv = R1*R2/(R1 + R2). Lze to spočítat i jinak. Málokdy vede k cíli jen jedna cesta 🙂

Další odpovědi
jpau

No když jsou tam dva rezistory, tak bych tipnul, že jeden bude R1 a druhý R2. No a pak tam budeš mít dvě (resp tři) U.

U – na vstupu
U1 – úbytek na R1
U2 – úbytek na R2

😉

orwell

jeníček31: Teď si uvědomuji, že v původním uvedeném vzorci U2/R ta dvojka měla vyjadřovat druhou mocninu, nikoliv index! Ne všude (např. zde) se dá index zapsat. Takže autor asi měl na mysli U na druhou / R, kde R je ten výsledný odpor, který jsem já označil Rv. Napětí / odpor = proud, nikoliv příkon (výkon) 🙂