Avatar uživatele
richard.p

Označení starého rezistoru

Potřeboji poradit se starým rezistorem děda mně udělal okruh na led diody a je tam rezistor se starým označením. Když se ho zeptám jaký to je rezistor řekne mi že si to mám zjistit. Je na něm napsáno: 150R J.
Poraďte mi prosím jak se v tom mám vyznat?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3971 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gepik

Je to 150 Ohm. Každý multimetr za 100kč ti to změří přesněji, než je ten údaj na odporu, děda v mládí takové přístroje meměl. Nebo si to můžeš najít třeba tady http://studen­tka.sms.cz/in­dex.php?P_id_ka­tegorie=7630&P_sou­bor=/student/in­dex.php%3Fakce%3Dpreh­led%26ptyp%3D%26cat%3D9%­26idp%3D%26de­tail%3D1%26id%­3D1058%26view%3D1%26ur­l_back%3D ale i jinde.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
cochee

Staré značení používalo písmena R, K a M – K a M je předpona kilo- a mega-, R jsou jednotkové ohmy bez násobku a to písmeno se vkládalo namísto desetinné čárky, takže tvůj rezistor je 150Ω, další příklady: K68 by bylo 680Ω neboli 0,68 kΩ a 3M3 je 3,3 MΩ. To J je tuším ztrátový výkon (kolik W v teple rezistor vydrží resp. zvládne rozptýlit do okolí), ale kolika wattům to odpovídá, to nevím. Ale taky to může být tolerance, povolená odchylka od nominální hodnoty.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

To „J“ by mohla být třída přesnosti ±5% (pro rezistory v současnosti asi nejobvyklejší základ). Max výkon se dá zhruba odhadnout z rozměrů – je možné porovnat velikost s rezistory z katalogu – např. u gme.cz

Zdroj: http://www.edu­net.souepl.cz/E­ZO/r_znac.htm

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
autacek

Víš ty co ? Rezistory jsou součástky za pár korun, vyhoď to z okna a až budeš něco bastlit, nakup si to, co potřebuješ a hlavně víš, že je funkční.

No, pokud chceš hledat, stačí napsat do googlu rezistor 150R a hned uvidíš.
Doplňuji:
Ano, měřák je též dobrá volba, tedy ovšem za předpokladu, že vím, co měřím za součástku ;)

Upravil/a: autacek

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek