richard.p

Označení starého rezistoru

Potřeboji poradit se starým rezistorem děda mně udělal okruh na led diody a je tam rezistor se starým označením. Když se ho zeptám jaký to je rezistor řekne mi že si to mám zjistit. Je na něm napsáno: 150R J.
Poraďte mi prosím jak se v tom mám vyznat?

Nejlepší odpověď
gepik

Je to 150 Ohm. Každý multimetr za 100kč ti to změří přesněji, než je ten údaj na odporu, děda v mládí takové přístroje meměl. Nebo si to můžeš najít třeba tady http://studen­tka.sms.cz/in­dex.php?P_id_ka­tegorie=7630&P_sou­bor=/student/in­dex.php%3Fakce%3Dpreh­led%26ptyp%3D%26cat%3D9%­26idp%3D%26de­tail%3D1%26id%­3D1058%26view%3D1%26ur­l_back%3D ale i jinde.

Další odpovědi
cochee

Staré značení používalo písmena R, K a M – K a M je předpona kilo- a mega-, R jsou jednotkové ohmy bez násobku a to písmeno se vkládalo namísto desetinné čárky, takže tvůj rezistor je 150Ω, další příklady: K68 by bylo 680Ω neboli 0,68 kΩ a 3M3 je 3,3 MΩ. To J je tuším ztrátový výkon (kolik W v teple rezistor vydrží resp. zvládne rozptýlit do okolí), ale kolika wattům to odpovídá, to nevím. Ale taky to může být tolerance, povolená odchylka od nominální hodnoty.

Dochy

To „J“ by mohla být třída přesnosti ±5% (pro rezistory v současnosti asi nejobvyklejší základ). Max výkon se dá zhruba odhadnout z rozměrů – je možné porovnat velikost s rezistory z katalogu – např. u gme.cz

Zdroj: http://www.edu­net.souepl.cz/E­ZO/r_znac.htm

autacek

Víš ty co ? Rezistory jsou součástky za pár korun, vyhoď to z okna a až budeš něco bastlit, nakup si to, co potřebuješ a hlavně víš, že je funkční.

No, pokud chceš hledat, stačí napsat do googlu rezistor 150R a hned uvidíš.
Doplňuji:
Ano, měřák je též dobrá volba, tedy ovšem za předpokladu, že vím, co měřím za součástku ;)