panxnotdead

Označení dalekohledů

jak je označen dalekohled, se kterým vidím nejdál? mám dalekohled 10×50, jsou i lepší? a jak jsou označený? 10×60?

Nejlepší odpověď
anonym

10 × 50

  • první číslo udává zvětšení
  • druhé číslo udává průměr objektivu

Abys „viděl dál“, musíš mít obě tato čísla co největší (zvětšení pro rozeznání menších detailů objektu a průměr objektivu pro získání dostatečné světelnosti) – takže třeba 20×60 „vidí dál“, než 10×50. Ale pokud pro dalekohled nepoužíváš stativ, nemá smysl se zabývat zvětšením nad 10–12, chvění rukou ti neumožní pozorovat.

Další odpovědi
beer

10×50 má menší světelnost, než 10×60 – „dál“ s ním nevidíš. Na to je důležité to první číslo.
Více zde http://www.me­gapixel.cz/jak-vybrat-dalekohled