postcd

Oživení staré baterie do mobilu?

Existují nějaké metody typu „udělej si sám“, které dokáží oživit baterii – aby vydržela déle napájet mobil?

Nejlepší odpověď
Dochy

Můžeš ji párkrát zkusit nabít a vybít (do mrtě – až chcípne a hned zas nabít). Ale standardně to novým baterkám spíš škodí a pravděpodobnost výrazného zlepšení stavu není moc vysoká.
Pokud máš Android, někdy se stává, že začne blbnout vyhodnocování stavu (předčasně tvrdí že je vybito). Pak je dobře vymazat statistiku pro baterii (možná platí jen u některých verzí)

Další odpovědi
cochee

Moderní mobily mají akumulátor už prakticky jen na bázi LiIon nebo LiPol, zacházení s nimi je v podstatě stejné. Tyto aku nesnášejí přebití a nesnášejí vybití do mrtě (to je pro ně ještě horší). Nevyndává-li se z přístroje, oba stavy ošetřuje elektronika nabíjení. Ovšem pokud je aku natolik vybit, že se přístroj sám vypne, je třeba jej v dohledné době nechat na nabíječce, protože aku trpí do jisté míry samovybíjením a na tu kritickou spodní mez by se zanedlouho dostal. Výrobci obvykle udávají nějaký životnostní počet nabíjecích cyklů, jedním cyklem se myslí vybití z plna a poté nabití do plna; pokud se nabíjí mezitím, považuje se to za část cyklu a tyto jednotlivé části se musí sečíst, aby daly plný cyklus (tedy, takové polovybíjení a polonabíjení je šetrnější). A naposledy, tento typ akumulátoru je omezen i dobou života a ta se udává cca 2 roky, ať se vybíjí a nabíjí, nebo jen nečinnně leží (ovšem s výše uvedenou výjimkou, že se dostane pod kritickou mez napětí, pak jeho život rapidně ubývá). Z tohoto posledního pravidla plyne, že po těch dvou letech už je aku „na umření“ a žádná oživovací metoda už mu moc nepomůže. Všechna čest obdivuhodným výjimkám, jako například LiIon akumulátor v mém starém telefonu Sony J-70, který jsem s úspěchem provozoval snad 6 let, s originálním akumulátorem, než jsem začal mít s kapacitou problém a musel jsem se s ním chtě nechtě rozloučit. A to jsem ten mobil kupoval v bazaru, nebyl nový.

Reezo

záleží v jakém stavu je baterie. Já osobně se v bateriích vůbec nevyznám a nevím, co se s ní děje, pokud už překrocí svou trvanlivost nebo životnost… Určitě se s věkem baterie bude snižovat schopnost udržet takové množství energie jako za mlada. Bude se rychleji vybíjet a může podle mě hrozit i nějaký výboj do telefonu.