ReSet

Je nějaká možnost dostat oxid uhličitý/uhelnatý do skupenství kapalného/ pevného? Jestli ano, jak?

Zdravím, jedná se mi o tyto dva plyny. Moc znalec chemie nejsem, ale přesto, je nějaká možnost tyto plyny dostat do skupenství kapalného / pevného? jestli ano, jak? Dále jestli je oxid uhličitý hořlavý o uhelnatém to vím . V praxi zajímá mě např. když hoří oheň, jde kouř dostat do něčeho čím jde znova zatopit :) + jestli jsou tyto plyny něčím přitahovány, jestli ano bylo by možné aplikovat tu věc do/ve vzduchu, aby tohle odchytávala?
Díky za všechny tipy a nápady :) Investice nechme stranou, jen mě zajímá jestli to je nějak možné a jestli se nad tím už někdo zamyslel.
Anketa: Který plyn by byl pro kapalnou či pevnou podobu lepší?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Kepler

Oxid Uhelnatý

Bylo zbytečné zakládat anketu, ale budiž. Oba plyny lze zkapalnit i převést do tuhého stavu kompresí a chlazením. Oxid uhličitý samozřejmě hořlavý není, naopak je to výborné hasivo. Pokud není přístup kyslíku při hoření nějak omezen, výsledkem je vždy CO2. Oddělovat CO dost dobře a jednoduše nejde (snad molekulovými síty, nebo složitě chemicky) a s jeho využitím jako hořlavého plynu nelze počítat pro jeho toxicitu. Na zkapalnění bys asi prošustroval víc energie, než kolik bys získal spálením. Celé je to nesmysl.

Další odpovědi
Dochy

Oxid Uhelnatý

Nezakládej nesmyslné ankety
CO2 teplota sublimace/desu­blimace –78,5°C (suchý led)
CO teplota varu –191,5°C. Jedovatý plyn i v malých koncentracích (znemožňuje účinné dýchání), vzniká při nedokonalém spalování, pokud je nutné jej vyrábět pak jsou na to spec. postupy. V atmosféře je ho dost málo na to aby jej někdo z atmosféry separoval.

louskáček

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/282122-vyrabime-benzin-ze-vzduchu-pochlubili-se-britsti-inzenyri-a-nadchli-experty.html

Lamalam

Kepler > chemické oddělování CO je velice snadné a jednoduché. Reakci CO s nějakým alkalickým peroxidem si jistě snadno doplníš…

Kepler

Ano, měl jsem použít slovo spíše „ekonomický“, nebo „schůdný“. Každá chemická reakce je v podstatě jednoduchá.

Lamalam

Každý plyn lze za splnění určitých podmínek zkapalnit, většina z nich ipřevést do tuhého skupenství. Nastuduj si něco o kritickém tlaku a teplotě. U oxidu uhličitého se to v praxi běžně používá, slyšels někdy u suchém ledu?