Avatar uživatele
ReSet

Je nějaká možnost dostat oxid uhličitý/uhelnatý do skupenství kapalného/ pevného? Jestli ano, jak?

Zdravím, jedná se mi o tyto dva plyny. Moc znalec chemie nejsem, ale přesto, je nějaká možnost tyto plyny dostat do skupenství kapalného / pevného? jestli ano, jak? Dále jestli je oxid uhličitý hořlavý o uhelnatém to vím . V praxi zajímá mě např. když hoří oheň, jde kouř dostat do něčeho čím jde znova zatopit :) + jestli jsou tyto plyny něčím přitahovány, jestli ano bylo by možné aplikovat tu věc do/ve vzduchu, aby tohle odchytávala?
Díky za všechny tipy a nápady :) Investice nechme stranou, jen mě zajímá jestli to je nějak možné a jestli se nad tím už někdo zamyslel.
Anketa: Který plyn by byl pro kapalnou či pevnou podobu lepší?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Hlasujte v anketě
Zajímavá 0 před 2673 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Odpoveď byla označena jako užitečná

Oxid Uhelnatý

Bylo zbytečné zakládat anketu, ale budiž. Oba plyny lze zkapalnit i převést do tuhého stavu kompresí a chlazením. Oxid uhličitý samozřejmě hořlavý není, naopak je to výborné hasivo. Pokud není přístup kyslíku při hoření nějak omezen, výsledkem je vždy CO2. Oddělovat CO dost dobře a jednoduše nejde (snad molekulovými síty, nebo složitě chemicky) a s jeho využitím jako hořlavého plynu nelze počítat pro jeho toxicitu. Na zkapalnění bys asi prošustroval víc energie, než kolik bys získal spálením. Celé je to nesmysl.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ReSet Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Oxid Uhelnatý

Nezakládej nesmyslné ankety
CO2 teplota sublimace/desu­blimace –78,5°C (suchý led)
CO teplota varu –191,5°C. Jedovatý plyn i v malých koncentracích (znemožňuje účinné dýchání), vzniká při nedokonalém spalování, pokud je nutné jej vyrábět pak jsou na to spec. postupy. V atmosféře je ho dost málo na to aby jej někdo z atmosféry separoval.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
louskáček

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/282122-vyrabime-benzin-ze-vzduchu-pochlubili-se-britsti-inzenyri-a-nadchli-experty.html

před 2672 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lamalam

Kepler > chemické oddělování CO je velice snadné a jednoduché. Reakci CO s nějakým alkalickým peroxidem si jistě snadno doplníš…

před 2673 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Ano, měl jsem použít slovo spíše „ekonomický“, nebo „schůdný“. Každá chemická reakce je v podstatě jednoduchá.

před 2673 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lamalam

Každý plyn lze za splnění určitých podmínek zkapalnit, většina z nich ipřevést do tuhého skupenství. Nastuduj si něco o kritickém tlaku a teplotě. U oxidu uhličitého se to v praxi běžně používá, slyšels někdy u suchém ledu?

před 2673 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek