Avatar uživatele
mosoj

Ovlivňuje vesmír naší vůli ?

viz. „priming“ .

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? ten který je, annas, dudu, Drap, redy, zjentek, Kepler před 2753 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Svobodná vůle neexistuje. Důkazem je priming

"Čím víc se dozvídáme o mozku, tím horší zprávy z toho pro lidskou hrdost plynou. Naše chování, naše pozornost, paměť i duševní výkon se dají změnit několika slovy. Anebo šálkem horkého nápoje. Pokusy s primingem dokázaly, jak křehký nástroj je mozek.

V 90. letech američtí psychologové prováděli několik pokusů na studentech, během nichž se snažili co nejjemněji manipulovat studenty. Guruem těchto pokusů byl a stále zůstává John A. Bargh z univerzity v Yale. Zjistili, že lidské chování je velice automatizované a reaguje na drobné podněty mnohem silněji, než se dříve tušilo. Tento fenomén dostal název priming.
Nejlépe vám ho přiblížíme tím, že několik takových pokusů popíšeme.
Např. jeden z nich
Studenty na Yale jdoucí po chodbě zastavoval asistent. Prosil je, aby mu podrželi hrníček – někdy v něm byl horký čaj, jindy studený. A to stačilo. Když se později studenti měli vyjádřit, jak na ně daná osoba působila, tak ti, kteří drželi studený hrneček, hodnotili muže jako „citově chladného, na první pohled sobeckého a velmi nepřístupného“. Zato ti, kteří podrželi teplý nápoj, měli k muži pozitivní vztah a považovali ho za „upřímného, milého a kamarádského“

Ve všech případech se srovnávali studenti se srovnatelnými zkušenostmi, znalostmi a ve stejném stavu. Jediným rozdílem bylo naladění mozku. Podle Bargha a jeho kolegů, kteří se primingem zabývají, je náš mozek podobný letadlu. Po většinu času jede na autopilota a nekontroluje se. Stačí pak jen drobnost a automatické mechanismy se vychýlí z rovnováhy. Čím více je mozek vystaven podnětům nějakého typu, tím podobněji reaguje.

Je-li tato teorie pravdivá (a nezdá se, že by nebyla), pak to má pro samozřejmě spoustu důsledků na náš každodenní život. Roku 2002 vznikla slavná studie, která chápe jako formu primingu i televizní vysílání. Její autor Jeffrey Johnson z Columbia University v ní shromáždil údaje za 17 let pozorování dětí. Zjistil, že čím více děti sledovaly v dětství televizi, tím násilnější sklony projevují v dospělosti. Zohlednil přitom i sociální prostředí a pohlaví.

Naštěstí však v těchto případech vstupuje do hry další fantastická schopnost našeho mozku – a to přizpůsobivost. Jakmile je totiž takovým vjemům vystaven dlouhodobě, přestane jim přisuzovat takovou důležitost a bere je rutinně…"

http://www.national-geographic.cz/clan­ky/svobodna-vule-neexistuje-dukazem-je-priming.html#­.V_y3nsllGld

Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela, ale stále se dovídám nové skutečnosti. Jde o poznání, které si uvědomuji, že inteligence myšlenková musí zůstávat neustále v souladu a harmonii s inteligencí emocionální. Dle učení Toltéků jde o vědomou cestu srdcem. Stejně jako je rozdíl rozdíl mezi viděním, zřením, vidění je zření za viděním – zrak a mozek. Hmotný svět je odrazem našem vidění.

„Na energetické úrovni jde vždy o vnímání čiré „melodie“ pocházející z JEDINÉHO vesmírného řádu, z čistého potenciálu.
S tím souvisí, že vše je ve své podstatě energie, včetně „pevné“ hmoty. Energie vzniklá racionálním myšlením, je energie podmíněná.“

Již takto uvažovali Toltékové. "Nejeden vědec došel k světovému objevu například díky správnému vyhodnocení své vlastní snové vize – to je příklad, kdy je zapojena iracionalita a správně fungující intuice. Například Nikola Tesla se veřejně přiznává ve svých spisech k tomu, že čerpá informace z universa díky schopnosti napojit se na vesmírná morfická pole. Toho dosáhneme právě například zastavením rušivého a nepotřebného vnitřního dialogu.
Vnitřní dialog je převážně reflexivní, vychází ze zastaralých programů v našem vědomí i podvědomí. Potom se nám snadno stane, že si neuvědomujeme změny, které kolem nás i v nás neustále probíhají. Tak se často tvrdošíjně utápíme v zastaralých a pro nás již nepotřebných názorech, které potom negativně ovlivňují například naše partnerské vztahy.

Vše je vzájemně propojeno, od jednotlivých atomů, až po nekonečný počet paralelních vesmírů. Vesmírné vědomí, vědomí světla pouze odzrcadluje do našich životů naše vlastní projekce, sny a přán" atd.

https://www.psycho­logiechaosu.cz/zi­votni-energie/zreni-mysleni-a-vule/

Myslím si, že napojení na vesmír se v těle objevuje i prostřednictvím čaker,, které procházejí naším tělem. Jde o energetická centra nacházející se podél páteře, která mají rozličný vliv na schopnosti a možnosti člověka. Prouděním energie se čakry otevírají, posilují a přivádí do rovnováhy Tato energie je součástí vesmírné energie, kterou přebíráme.. Nejvýše je čakra na temeni hlavy, korunní, která se otevírá nahoru, vytváří naši auru.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?redy Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Já myslím, že ano. Ovlivňuje nás všechno, co jsme schopni vnímat svými smysly. Kdo se hlouběji ponoří do poznatků o Vesmíru, má to na něj zdrcující účinek a uvědomí si jak je nicotný. Já se Vesmír zajímám nejmíň 45 let a pořád mě ohromuje, nedokážu to vstřebat. Moje svobodná vůle je predestinována směrem k pokoře a respektu, je to silnější než víra v Boha.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dudu

Připustíme možnost, že náš mozek byl naprogramován a pokud ano, pak kým? Je mylný názor, že jsme součástí něčí hry – pokusů, přičemž „ON“ navozuje cílené situace a poté vyhodnocuje vývoj událostí? Není vzdálený vesmír, který pozorujeme pouze dvourozměrný v holografické projekci promítané odněkud za námi, takže opravdu všechno ji hodně jinak?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
klumprt

Já bych si dovolil odpovědět videem s přednáškou pána, jehož názor na svobodnou vůli víceméně sdílím:
https://youtu­.be/rcfd-OZB5ig

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Mou vůli ovlivňuje v prvé řadě „žrádlo“ a TO mi nikdo nepromítá ani jako projekci a ani jinou iluzí mne neošálí, viz-
https://www.go­ogle.cz/search?q=um%C4%9­Bl%C3%A9+j%C3%AD­dlo&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&e­i=IM_8V5ThMYj­N8gfojpKICA

Dokud hmatatelné je kousatelné, ovlivňuje to mou vůli pěstovat, takže pokud můj záhon je součástí vesmíru, pak ano, vesmír ovlivňuje mou vůli!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hapiky

Vesmír se skládá z hmoty živé a neživé(mimozemská na 99.9999999999%). Živá hmota mohou být podobně myslící tvorové jako jsme My, ta nás může klidně ovlivňovat, neživá jako energie či různé síly jen minimálně. Svobodnou vůli jakože máme, ale lidé jsou hodně zmanipulovatelní, a to je ten celý problém, svobodná vůle potom dostává na frak. Určité myšlenky jdou nejspíš do mozku tzv. našeptat, což mění naše rozhodování a vůli.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

annas: dovolím si nesouhlasit, alespoň teoreticky. Vaše argumenty se týkají jen nějakého společenství, kde svobodná vůle není možná. Jak by na tom byl člověk, nebo jakákoliv inteligentní entita osvobozená od okolních vlivů? Třeba UI (umělá inteligence)? Aha, tady nutně každému dojde řeč. Svobodná vůle může existovat!

před 2753 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
klumprt

Já bych annas dal bod za tu první část odpovědi. Pak už je to na mě ale nějaká divočina – Toltékové, čakry atd. To moje video (má skoro hodinu) velmi dobře, tak nějak amerikánsky polopatisticky vysvětluje, že svobodná vůle je jen iluze a proč. Doporučuju.

před 2753 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

hapiky: dovolím si oponovat: „Vesmír se skládá z hmoty živé a neživé(mimozemská na 99.9999999999%). Živá hmota mohou být podobně myslící tvorové jako jsme My, ta nás může klidně ovlivňovat, neživá jako energie či různé síly jen minimálně“
Nevím, na základě čeho si toto dovoluješ tvrdit, informace o tom jsou zatím rovné nule. Lidé se zatím neshodli ani na definici co je inteligentní a co není, natož co je živé a co ne.

před 2753 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

Kepler. Jestli mají někteří lidé problém s tím, co je živé a co ne, ať se s tím trápí, já jsem zajedno s názorem, že co se samo rozmnožuje, je živé. Nejenže ve vesmíru existuje život, věřím, že některé jsou mnohem dále než jsme My. To je na těch mých 99.9999999999%. Jak řekl jeden významný vědec: Kdybychom měli být ve vesmíru samy, bylo by to přinejmenším obrovské mrhání prostorem.

před 2753 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Keplere, nóóó, za 5a4cet let seš asi hodně zdrcenej ;)

před 2753 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Kdybych na to myslel furt, tak asi jo. Nejspíš bych připomínal makadam na stavbu silnic.

před 2753 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek