Markdragon

Ovlivnil Dostojevskij Jacka Londona?

Úryvek z knihy „Zločin a trest“ – "kde jenom jsem to četl, jak jeden k smrti odsouzený hodinu před smrtí říká nebo uvažuje, kdyby musel žít někde vysoko na skále a na tak maličké plošce, že by tam nebylo víc místa než pro dvě chodidla, a kolem jen propasti, moře, věčná tma, věčná samota a věčná bouře, tu i kdyby tak, na té pídi země, měl stát celý život, tisíc let, celou věčnost, raději by tak žil, než teď umíral! Jen žít, žít, žít…!

Úryvek z knihy „Tulák po hvězdách“ – „Ráno mi přineslo úžas a hrůzu. Ani jediná rostlina, ani stéblo trávy nerostly na té ubohé skalní výspě, čnící ze dna oceánu. Nebylo tu nic víc než hromada kamení, široká čtvrt míle a půl míle dlouhá. Nemohl jsem objevit nic, čím bych uspokojil tužby vyčerpaného těla. Spalovala mě žízeň, ale nebylo tu čerstvé vody. Marně jsem prohledával každou dutinu a důlek ve skalách.“

Jak je možné, že v knize „Zločin a trest“ (vydané roku 1866) je popis knihy od Jacka Londona „Tulák po hvězdách“ (vydané roku 1915)? Napadlo, mě, že Jack London o téhle pasáži napsal celý příběh jako poctu Dostojevskému a nebo existuje nějaká třetí kniha, ze které oba dva autoři čerpali? Není tu nějaký literární odborník, který by mi to vysvětlil??
Doplňuji:
Jde o to, že Tulák po hvězdách je o vězni, který čeká na smrt a mezi tím popisuje své minulé životy jeden z těch je právě trosečník, který i přes svůj osud na pustém skalnatém ostrově chce stále žít.
Už jenom to, že se tam shoduje vězeň čekající na smrt, život na skále, chuť stále žít. Ještě mě napadlo, že oba mohli čerpat z nějaké úplně jiné knihy, ale nic mě nenapadá.

Nejlepší odpověď
annas

Díla jsem četla už dříve, takže jsem si je musela oživit ze svých poznámek..

Dostojevskij svým románem ovlivnil evropský realismus a považuje se za zakladatele moderní psychologické próz.y. Takže v tomto směru mohl ovlivnit i Londona.

Zkuste si srovnat :
Okolnosti vzniku obou děl, dobu, trest, žánr, místo vyhnanství x vězení atd.

Např.
Námět D. románu, x L. námět ; . vlastní zkušenosti x zprostředkovaný příběh., psychologický román x dobrodružné a filo.zoficko-fantastické dílo, hlavní myšlenky., závěr atd.

Pochybuji, že by autoři čerpalí z nějaké společné knihy.. "J sou věci známé a věci neznámé a mezi nimi jsou dveře "(Jim Morrison)

D. – perfektně popsal lidskou psychiku, tíhu svědomí a sílu čisté lásky. Trýznivé stavy u hlavního hrdiny způsobuje rozdíl mezi krutou realitou a hrůznou realitou jeho snu.. Sonda do hloubky lidské duše.

L. – rovněž sonda do nitra, ale do neoprávněně potrestaného jedince,dále jeho sny jsou rozdílné, sny a fantastické představy o jeho minulých životech a cestování v čase i prostoru. To hrdinovi pomáhá překonat v všechna utrpení, která jsou spojená s krutým vězněním. Takže nejen myšlenky utrpení a svobody bezmocného jedince, ale i obžaloba americké justice. .

Další odpovědi
Mc Merkurion

sice nejsem odborník,ale jeden mluví vo voze a druhej vo koze,dyť je to naprosto rozdílný,jeden tvrdí,že i žít na nicxnic má cenu,hlavně žít,druhý popisuje snad pocity robinsona…