Questman

Otravy metanolem. Víte o této OBROVSKÉ chybě??

Určitě jste četli nebo slyšeli, že jediný způsob, jak rozeznat neškodný etanol od jedovatého metanolu je jeho zapálením.
Podle oficiálních zpráv metanol : oranžový (vražedný)
etanol : modrý (běžný)

JENŽE! Osobně jsem tento experiment zkoušel a pravda je taková, že je to přesně naopak. Tedy : metanol : modrý (vražedný)
etanol : oranžový (běžný) !!

Je to takové upozornění pro ty, kteří o tom neví.
Abych sem mohl toto upozornění vložit, dám k tomu alespoň anketu.

Takže, věděli jste o této mediální botě?
Doplňuji:
Ať už „WIKI“ říká cokoli, já jsem viděl co jsem viděl.
Alkohol (100% laboratorní líh) hořel oranžově, zatímco methanol (opět laboratorní) hořel modrým, nesvítivým plamenem s nepatrnými oranžovými záblesky.
Tento pokus jsem zkoušel v univerzitní chemické laboratoři.
Wikipedie je z naprosté většiny psána uživateli a text je ověřován většinou pouze po stránce pravopisné a grafické, nikoli jeho pravdivost.
Každopádně radím se tvrdému alkoholu raději vyhýbat, alespoň do vyřešení všech případů a radši si dát nepálený nápoj, npř. víno, které je pro organismus zdravější než vodka nebo slivovice 😉

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
anonym

Ne

Pokud má pravdu WIKI, tak tady šíříš další obrovský blud:

Methanol
Triviální název dřevný líh
Ostatní názvy methylalkohol
Funkční vzorec CH3OH
Sumární vzorec CH4O
Vzhled bezbarvá kapalina
dřevný líh či dřevitý líh. Jde o bezbarvou, alkoholicky páchnoucí kapalinu, neomezeně mísitelnou s vodou. Je těkavý, hořlavý a silně jedovatý, což je problém při záměně s ethanolem. Methanol vzniká i při alkoholovém kvašení, avšak nikoliv v množství ohrožujícím život (povolené množství je 12 gramů na litr.

Methanol se prokazuje laboratorně plynovou chromatografií, podle chuti, vůně ani vzhledu ho rozpoznat nelze.
Orientačně ho bezpečně nelze odlišit ani podle barvy plamene. Líh v běžném alkoholu (tj. ethanol) má po zapálení rovněž jako methanol modrou barvu plamene. U methanolu se někdy uvádí průhlednost plamene. Barvu plamene při hoření ethanolu i methanolu mohou ovlivnit přítomné příměsi, např. stopové množství „všudepřítomného“ sodíku zbarvuje plamen oranžově. Není tedy výjimkou, že při zapálení alkoholů pozorujeme modro-oranžový plamen. Tuto zkoušku proto nelze v žádném případě doporučit jako ujištění před konzumací alkoholických nápojů neznámého nebo pochybného původu.

Skončeme s tou hysterií a zkusme se podívat do odborných podkladů, co můžeme zjistit. Domněnky a vykřikování veleobjevů do světa sluší novinářům bulvárních plátků.

Další odpovědi
manon

Ne

Koukala jsem včera na TV, kde ukazovali zapálené OBA vedle sebe – kdyby vedle sebe nebyly, každý sám by mi připadal dostatečně modrý, oba hořely modře – jeden byl možná trochu i do oranžova, ale jen proto, že šlo porovnat s druhým – ale pro laika je to zřejmě naprosto nevhodný test. Tak pozor. Takhle ne.

shivaki

Ne

Ne,nevěděl. Každopádně mi to přijde divný,že je to naopak. Byl jsem svědkem spousty akcí,kde se míchá alkohol jako drink a přitom se i zapaluje,vždy hořel modře a nikdo nic. Tak jak to tedy může být obráceně???
Doplňuji:
Teď jsem zkoušel domácí test. Zapálil jsem osm druhů alkoholu ve sklenici,dle Tvého názoru mám všechny špatné? Zkoušel jsem od vodky po slivovici a všechny hoří jen modře,tak jak to tedy je???

mosoj

Ano

Ale, ale. Od kdy je laboratorní líh čistý etanol ? To by si laboranti bužírovali !!On je totiž také denaturovaný většinou benzenem.
A každý chemik ví, že zabarvení plamene způsobují příměsi !!! Je na tom dokonce založena analytická kvalitativní metoda.
Takže celá slavná metoda, kterou nám média podsouvají je k ničemu.
Vy víte co jsou v tom kterém šňapsu za příměsi ? Včera jsem se díval ve zprávách na Nově a také z toho byli divocí. Říkali to obráceně než to bylo v obrazu !!!!!!

A pánové nic neználci si to ověří u té včerejší otázky jejich všeználka, na kterou zde odkazuje jeden z nich. Odpovídal jsem tam v tomto duchu.
Všeználci a neználci, nakonec to vyjde nastejno.

Drap

Ano

Ano, věděli. Dokonce se nám to včera snažil namluvi jeden z místních všvědouicích.

suaeda

Ne

Doplňuji:
Nevěděl, ale naštěstí tvrdý alkohol nemůžu. Jinak doufám že toho parchanta tedy spíše tu bandu co pravděpodobně čistí denaturák savem a vydělává peníze na zdraví a životy lidí brzo zjistí a potrestají.

Lucijej

Ano

Je fakt, že tento test je pro laika nevhodný. Už jenom proto, že každý jedinec vnímá barvy jinak ataky bude mít vliv v jakém poměru dané alkoholy jsou a co je k tomu přimíchané.

alenad

Ne

Doplňuji:
ukazovali včera v TV metodu kontroly hoření – a dodali , že je každopádně nedoporučují – tady je jediná rada – vylejt !

anonym

Ne

huxa

Ne

ještě doplním, celé toto je jen kašparáda, už jen ředění alkoholu metanolem, kdyby to bylo byť jen v poměru 10:1, daný člověk by to nepřežil.

Nykki

Ne

Kamionacka09

Ne

Sem zapalila zbytek vodky co sme pili pred mesicem a horela modre tak nechapu a to uz by sme byli davno otraveny.

Damiana

Ne

http://zpravy­.idnes.cz/onli­ne-k-pancovanemu-alkoholu-s-toxikolozkou-fo7-/krimi.aspx?c=A120910­_165006_krimi_zt

GM

Ne

Sůwa

Pro mosoje:
Jsi tu zřejmě jediný chemik a mohl bys nám to vysvětlit podrobněji, abychom netápali a nekladli blboučké dotazy. Myslím to vážně, jistě je nás víc, koho to fakt zajímá. Alkohol nepiju vůbec, ale ráda se nechám poučit 🙂. Díky.

bolak

Ale Drape, tak už ho netrap nebo opravdu odejde.