Human

Otázky ohľadom motorov (v lietadle)

Zdar,
tie motory v lietadle fungujú tak, že palivo ide najprv do motorov a a ten tú po palivo premení na el. energiu a odtiaľ sa napájajú ostatné veci (teda palubné prístroje, osvetlenie, atď…)? A ono to dokáže premeniť len pokiaľ beží? Takže ak by vysadili motory tak by nefungovalo nič v lietadle, aj keby mali plnú nádrž paliva?
Doplňuji:
Hm, no OK a tie motory teda fungujú tak ako som to popísal či inak? A všimol som si v dok. seriáli Letecké katastrofy, že keď došlo lietadlu palivo, tak sa zo spodu lietadla vysunula turbína, ktorá keď sa točila tak dokázala vytvoriť energiu na fungovanie prístrojov potrebných k letu – tá funguje tiež ako som popísal tie motory?

Thx

Odpovědi
mosoj

Každé letadlo má má akumulátory tak jako auto. Většinou stříbrozinkové !

Letadlo musí mít schopnost uskutečnit pokus o nahození motorů při jejich výpadku, či udržet funkce přístrojů a uvedení hasicích přístrojů do chodu i v případě zastavení motorů.

arygnoc

Principiálne je lietadlo napájené elektrickou energiou pofdobne ako automobil. Základným zdrojom je akumulátor, ktorý je dobíjaný alternátorom (počas letu hnaný buď vzduchovou turbínou alebo priamo motorom [menej časté]).

Na zemi, pri štarte, sa motory nahadzujú z pozenmej elektrickej centrály práve pre šetrenie akumulátorov v liedadle.

Reštart motora počas letu je ošemetná vec.
Záleží na príčine vysadenia motora (konštrukčná závada, prerušenie prísunu paliva, zlyhanie elektroobvodov, havária, u prúdových motorov nasatie cudzieho telesa, zlomenie lopatky turbíny, prehriatie a pod.), od toho sa odvíja i možnosť nahodenia motora (napr. pri poruche v dodávke paliva sa často jedná o samozápal motora, automatický reštart bez vyšších nárokov na akumulátory, podobne tomu je i u piestových motorov [športové a malé lietadlá]).

Batérie sú konštruované tak, aby boli schopné minimálne 3 hodiny udržavať palubné prístorje v činnosti i bez dobíjania (vo vojenskom letectve a v poslednej dobe i v civilnom letectve sa používajú i záložné akumulátory).

Častejšie ako s poruchou dobíjania sa stretávame s vysokým odberom (skrat) alebo so sníženou kapacitou akumulátora (buď poškodenie preťažením, deštrukčné poškodenie alebo obyčajný šlendrián pri údržbe).

U starších strojov existujú skutočne havarijné turbíny, ktoré sú schopné akumulátor dobíjať i počas letu bez motorov (plachtenia), u novších strojov sú už integrované priamo do turbíny motora (prúdové motory), resp, náporového chladenia (vrtuľové a turbovrtuľové motory).