Ala81

Otazky a odpovědi (lamy a machři)

Může mi někdo objasnit význam tohoto serveru? Mám zvláštní pocit, že drtivá většina tázajících se tu ptá na naprosté voloviny, na které najdou odpověď v každém vyhledávači a drtivá většina odpovídajících místo aby psali své vlastní zkušenosti, a tudíž odpovídali jen na to, co opravdu znají, tak si tady jen honí triko a překopírovávají informace, které právě najdou ve těch vyhledávačích.
Doplňuji:
Protože jsem tady na pár otázek odpověděl podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, načež jsem četl odpovědi, které byly jen kopií někde z netu. Právě proto nechápu význam toho, že někdo něco od někud veme, zkopíruje a vloží, aniž by k tomu cokoliv vysvětlil. A úplně nejlepší jsou odpovědi stylem: „Jedna paní povídala“

Nejlepší odpověď
annas

Já s některými názory souhlasím. Beru, že někteří tazatelé neradi hledají na internetu, jako jednodušší se pro ně jeví položit dotaz a čekat. Také se mně nelíbí, že většina odpovědí je převzata z jiných stránek bez uvedení citace. Odpověď mnohdy vůbec nesouvisí s dotazem. Další věc, která mně vadí, je to, že někteří jedinci „honí“ body, aby byli vyhodnoceni a získali dárek. Občas i správné odpovědi bývají hodnoceny červeným palcem kvůli tomu, aby další, třeba špatná odpověď, se přesunula na přední místo. U některých, již uzamčených otázek, jsou uvedeny špatné odpovědi a nikdo neregauje. Někdy méně znamená více.

Další odpovědi
Nuk nuk

Smysl serveru je možnost zeptat se na cokoliv, co mne zajímá nebo, co potřebuju vědět. Jsou lidé, kteří neumí na internetu tak snadno vyhledat každou informaci. Berte to tak, že někteří zdejší uživateleé jsou děti. A i pro mne je někdy jednodušší a rychlejší „hodit otázku do pléna“ než strávit dlouhé minuty ba hodiny vyhledávním.
Že jsou některé otázky poněkud hloupé a zdánlivě zbytečné, s tím si hlavu nelámu, buď na takovou neodpovídám a nebo odpovím podle úrovně otázky. Je fakt, že ne vždy znám věk tazatele a někdy může skutečně jít o snahu doplnit si informace k látce ze základní školy, tak proč takovou snahu odsoudit, že.

Co se týče odpovědí. Já osobně neodpovídám na otázky, o kterých jednoznačně vím, že odpověď neznám (ačkoliv se i mě párkrát podařilo odpovědět chybně, ale nevěděla jsem o tom, dokud mě na to neupozornil někdo zkušenější). Přesto, abych mohla dát ucelenou odpověď, občas si informace i vyhledám. Jestliže to ale někdo jentak okopruje a ve skutečnosti třeba ani neví, o čem se v jeho odpovědi píše, pak je to trochu směšné. Já ale nevím, jestli to tak někdo dělá, nezajímá mě to a už vůbec se nestarám o to, proč to tak dělá.
Věřím, a věřím tomu ráda, že všichni, ať už odpovídají jakkoliv, to dělají především ve snaze odpovědět a třeba i pomoci tazateli. Forma je celkem vedlejší.

☮ Vašek

Jistě. Tento server vzniknul letos jako plagiát úspěšného Yahoo! Answers a rád by dosáhl podobné návštěvnosti. Používá k tomu různé techniky, jako postupné kopírování funkcí, na které autoři výše jmenovaného museli postupně přicházet (označení otázky jako zajímavé, dvou- až třístupňové kategorie, bodový systém), téměř doslovný překlad názvu, jmen kategorií, podmínek použití apod. a v neposlední řadě akcí, při které slíbili aktivním uživatelům možnost vyhrát dárek vybraný z jakéhosi předraženého českého serveru.

Poslední možnost, zvláště ve spojení s reklamou na Facebooku, přitáhla mnoho uživatelů, přitáhla spoustu lidí s vidinou snadného získání nějaké pěkné (ale šíleně nadhodnocené) odměny. Podmínkou je, že budou hodně odpovídat a jejich odpovědi budou často hodnoceny jako užitečné. Ty pak pochopitelně nemohou být z jejich hlavy – přemýšlení nebo rešerše přece nepříjemně zdržují. Navíc odpověď bude pravděpodobně přesnější, když ji nebudeme zkoušet popsat vlastními slovy, ale pro jistotu překopírujeme text přímo z Wikipedie (pochopitelně bez původního odkazu, však nám samotný server odpovedi.cz ukazuje, že je to tak v naprostém pořádku).

To by vysvětlovalo „machry“. Proč „lamy“? Moje teorie je, že spousta lidí v době internetu uvažuje takhle – prostě první způsob, jak něco zjistit, je se zeptat. To je známo už dlouho z různých diskusních fór. Takové lidi je potřeba „naťuknout“, že než aby brali čas ostatním nutností pořád něco opakovat (nebo i kopírovat), stejně kvalitní odpověď najdou automaticky ve vyhledávači… to se ale nestane, protože kdyby „machr“ napsal takovou odpověď (která však náhodou jediná užitečná skutečně JE), riskoval by, že nebude dobře ohodnocena.

V souhrnu: myslím, že původní význam tohoto serveru byl zamýšlen úplně jinak. Jeho sprosté vytunelování Y!A v konjunkci s obecnou ignorancí a ziskuchtivostí lidí však nezvratně vedly k tomuto modelu. Doufejme, že se to časem napraví.

Zdroj: answers.yahoo.com

kenyrts

mě by jenom zajímalo na co vy, takový vzdělaný a chytrý člověk chodí vůbec na internet,když všechno znáte?(a to vůbec nemluvím o těchto stránkách, to je teda pod vaší úroveň ne?)