koník.

Otázka ze základů chemie?

Jak zjistim oxidační číslo chlóru?
Doplňuji:
na Wikipedii si to taky umím najít, ale nevim jak to zjistit, jen když mám k dispozici periodickou soustavu prvku.

Nejlepší odpověď
badisko

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Chlor napovim …

Další odpovědi
cochee

Oxidační číslo chlóru ve sloučenínách může dosahovat -I, I, III, IV, V a VII. Oxidační číslo chloru v konkrétní sloučenině zjistíš ze vzorce, pokud je to neutrální molekula, je součet všech oxidačních čísel jednotlivých atomů molekuly roven nule.

Jen z periodické soustavy nezjistíš oxidační číslo se stoprocentní jistotou, nejbližší chemický soused chlóru, fluor, má oxidační číslo vždy pouze -I.

RyuzakiKate

Halogenidy (fluor, chlor, brom, jod) mají ox. vždy -I, u ostatních sloučenin si musíš číslo dopočítat, např. oxid chloristý – kyslík má ox. číslo -II (viz. oxidy) a chlor VII (-istý), provedeš křížové pravidlo a voilá – Cl2O7

tom004

A jedním ze základů slušnosti je poděkovat, když se někdo snaží odpovědět. Arogantní chování tady nemá co dělat.

mosoj

http://www.brou­kej.cz/tabulka/
Doplňuji:
4. OXIDAČNÍ ČÍSLO: nejvyšší kladné oxidační číslo atomu prvku je rovno číslu skupiny, kde se prvek nachází; záporné oxidační číslo závisí na elektronegativitě prvků (nabývají ho prvky od 4. skupiny – určí se jako rozdíl čísla 8 a čísla skupiny, např. O2: 8 – 6 = 2)