Otázka pro řidiče

Situace: jedete za cyklistou po rovné přímé silnici, kde je ale plná čára. V dohledu není žádný „účastník siln. provozu“, natož četníci. Pokud by jste chtěli cyklistu předjet a nepřekročit plnou čáru, bude boční odstup od cyklisty cca 75 cm. Co uděláte:
a – pojedete za cyklistou dokud neskončí plná čára
b – předjedete cyklistu tak, aby jste plnou čáru nepřejeli
c – předjedete cyklistu i s tím , že přejedete plnou čáru, ale zvětšíte tím odstup
Doplňuji:
Děkuji všem za názory. Musím ale přiznat, že vůbec nechápu odpověď Mosoje. Nikde jsem v odpovědích nečetl, že by někdo chtěl cyklistu přejet nebo ho vidět zraněného. Mimochodem v tomto případě by řidič musel zastavit a poskytnout mu pomoc.

Nejlepší odpověď
KdoSiOdJinud

Červená je taky barva, padesátka není rychlost a plná čára není zeď.

Jsme lidi, řídit se pravidly je jedna věc – rozumem druhá :)

Odpoveď: C

Další odpovědi
Hykam

C je správně

geoorg

Lidi neblázněte, C je správně i podle předpisů 😁

mosoj

Čtu to tady, ale brečet nebudu …

Jako s tím rasismem. Je vidět že většina by chtěla vidět cyklistu ležet alespoň zraněného na silnici. Pak ho totiž může objíždět jako překážku a může přejíždět plnou čáru.
Také je vidět kdo umí rozlišit objíždění a předjíždění.

BENYTA

Odpovídám „a“ v případě,že jsem také cyklista, „b“ v případě,že nechci přejet plnou čáru, ale cyklistu, a „c“,pokud jedu autem, kdy cyklistu snadno rozkmitá i tlaková vlna mého plnoletého Formana, tak co nejdál od něj, i proti předpisům.

venkovan

Pojedu podle a). Klídek – alespoń se rozhlédnu po kraji.Pokud to bude cyklistka, tak budu sledovat provoz před sebou.

anonym

Pánové a dámo, to si zaslouží určitě potlesk. Pravidla znáte. Teď ještě zůstává otázka, zda taková bude realita.
Já to spíš vidím na hlasité troubení, blikání světly a donucení cyklisty (možná i cyklistky), uhnout co nejvíce na kraj, ne-li do škarpy (pokud tam nějaká je), aby udělali silnějšímu dopravnímu prostředku místo.
Jezdila jsem dost hodně a s tímhle jevem jsem se skutečně setkala. Jak Vy? Měli jste to štěstí, že takovéhle zážitky Vás na silnicích nepotkávaly?

led

Mám to jednoduché. Naokolo nik, len my dvaja. Pridám a vedľa cyklistu vyrovnám rýchlosť a hodím reč. Po chviľke reči, pridám, zaradím sa pred neho a ideme ďalej. Prirodzene, ak sa počas takejto debatnej jazdy zjaví motorové vozidlo prejdem za, alebo pred cyklistu.
Aha, zabudla som povedať, že som tiež na bicykli.
PS.
V otázke nebol definovaný druh môjho vozidla. Aj cyklista je ´řidič´ bezmotorového jednostopého vozidla.
Ale ináč pravdu má mosoj.
Ad Venkovan, ďakujem za ohľad. Radšej zastanem pri krajnici, aby ste mohli obísť prekážku. Šťastnú cestu.

Sancha

Malé opakováníčko.

Zdroj: http://www.ab­clinuxu.cz/blog/ka­cirstvi/2006/9/­automyty-3-predjizdeni

Drap

Tato situace se občas vyskytuje obzvláště u nákladních vozidel. Nemohu ohrozit cyklistu.
C – je správně. Toto řešení schvaluje i ministerstvo.

answerer

Správná odpověď je za a) protože v pravidlech silničního provozu jasně stojí, že i když je dostatek místa vedle cyklisty, musíme přizpůsobit jízdu tak, že musíme počítat i s variantou, že cyklista může zakolísat. Tím by došlo ke střetu, a roky ve vězení a další problémy nestojí za to, že si cestu zkrátíte o nějakou tu minutu. Odpověď b je tak také špatně, protože nepočítá s možností zakolísání cyklisty a odpověď c je naprosto špatně.

kdo tedy volí jakoukoliv možnost jinou než a měl by odevzdat řidičák a jít znovu do autoškoly.

cukrar

JAKO ŘIDIČ odpověď „C“ a ještě tak daleko od cyklisty, že když se skácí, tak abych mu nepřejel ani ruce.
Na plné čáře není zakázáno přeDjíždění.
v případě B a C dávat blinkr…

Doplňuji:
musím doplnit, objíždímě překážku, předjíždíme vozidlo (cyklista)

anonym

Samozřejmě C, jinak bych odpověděl tak, že bych cyklistu předjel tak, abych ho, ani nikoho jiného neohrozil a neomezil.

anonym

Pro Sancha
přísahám, že jsem článek v linku nečetl. Ale mluví mi naprosto z duše.

led

Ad Venkovan, ďakujem za ohľad. Radšej zastanem pri krajnici, aby ste mohli obísť prekážku. Šťastnú cestu.

venkovan

No, že by pozadí bylo tak velké abych ho musel jako překážku objíždět?
Nicméně faktem je, že jsem si už v okrajích Prahy všiml, že mnozí řidiči skutečně vydrží za cyklistou (cyklistkou) jet až na konec plné čáry. Ona ta plná čára tam bezdůvodně zpravidla není a odřít cyklistu taky není to pravé ořechové.

led

V časoch, keď som ešte bývala mimo Bratislavy, veľakrát som domov prišla opieskovaná a zablatená od áut, ktoré mi odierali uši. Bezpečná možnosť naozaj bola len zastaviť a počkať.