Blackienaaa

Otázka na skloňování – 3.p.č.j?

Dobrý večer, dnes jsme psali písemku a nevím, jestli jsem dobře napsala jméno Charles Robert Darwin ve 3.pádě č.j. – k Charlesovi Robertu Darwinovi??? Je to správně? :)

Nejlepší odpověď
annas

Máte to dobře. Jedna z možností, kterou připoouštějí Pravidla.

U několikaslovného výrazu (často spojení rodného jména a příjmení) se koncovka -ovi připojuje jen k poslednímu členu, popř. se koncovky -ovi a -u střídají, u posledního slova je však -ovi: přejeme panu doktoru Tomáši Svobodovi mnoho úspěchů (přejeme panu doktorovi Tomáši Svobodovi); … uděluje inženýru Davidu Němečkovi za přínos…

Otázka na zakončení 3. pádu je již vložená asi popáté.

Další odpovědi
Syd

Neni, má to bejt k Charlesi Robertu Darwinovi.
Charles bez Charlese jako muž bez muže, k muži, k Charlesi
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=Char­les&dotaz=char­les&ascii=1#nad­pis3_2
"5 Koncovka -i

U měkkých typů je u apelativ běžnější koncovka -i: dej to otci, řekni to průvodci, o svém muži mluví vždy pěkně; u křestních jmen je -ovi: dej to Ondřejovi, Milošovi, řekni Bohoušovi, Jonášovi. Pro několikaslovné výrazy platí totéž co pro vzor „pán“: uděluje Ondřeji Mikšovi za přínos…, Aleši Benešovi děkujeme za vzornou reprezentaci. "