jirkajirka

Osvobození od placení zdravotního pojištění.

OSVČ – žena děti 7 a 10 roku chodící do základní školy odpoledne nejsou v družině- je pravda že je osvobozena od placení zdravotního pojištění do doby trvání základní školy? Děkuji
Doplňuji:
Z jiné poradny mi přišla tato odpověď
Nevim jak je to u OSVC.

Ale vy zeny, ktere mate alespon dve deti do 15 let, ktere nenavstevuji placenou skolni druzinu ci hlidani, nemusite, pokud jste osoba bez zdanitelnych prijmu platit zdr.pojisteni.

Ja se to dozvedela nahodou, kdyz jsem chtela u jedne firmy nastoupit na DPP,musela bych si sama platit zdr.poj., protoze pri registraci na uradu prace si muzete vydelat do cca 4250 hrubeho.takze si staci dojit na zdr.pojistovnu, kde se nahlasite, myslim ze chteli i rodne listy deti.

Takze kdyz jsem bez prace jdu na zdr.pojistovnu, kdyz praci treba na prac.smlouvu dostanu, opet to nahlasim a tak dokola.

Ted mi konci v dubnu prac.smlouva na dobu urcitou, tak tam opet zajdu.na urad prace se neregistruji, mne uz se to do duchodu nezapocitava, praci shanim sama a nemusim tam jezdit.

Ovsem pozor! Dovrsenim 15 let veku ditete se toto uz neda vyuzit, takze pozor na velka penale! Pak se jedině zaregistrovat na uradu prace, nebo mit pracovni smlouvu, nebo platit 1148 jako obzp.

Snad je to trochu srozumitelne…

Nejlepší odpověď
NikkiHeat

Myslím že ne…možná nějaká snížená sazba ale spíš ne. Určitě se to dá dohledat na netu.

Další odpovědi
Mapel

Ten váš popis mi připadá jako na osobu, která je hlášena na ÚP. Pokud nejste na ÚP, tak od zdravotního pojištění nejste osvobozena.

Elena17

Dobrý den, chci se zeptat kolik si můžu vydělat když jsem osoba pečující o dítě do 7 let a jsem osvobozen od zdravotního poj.? děkuji

jirkajirka

Manželka vypracovává daňová přiznání. Dnes ji jedna klientka volala, že toto ji sdělili na zdravotní pojišťovně. Na netu nejde nic zjistit a naše známé účetní také o tom také nic neví.

zzzzz

Tam byla nějaká úleva, ale nesměli děti chodit do té družiny. Kamarádka o tom kdysi mluvila, a také byla OSVČ.

jirkajirka

Ještě jedna odpověď ale i tak díky za reakce na mou otázku. Jiří
Za rediče pečujícího celodenně o jedno dítě do 7 let nebo dvě děti (více dětí) do 15 let
hradí zdravotní pojištění stát.
Stát hradí pojištění vždy jen za jednoho z obou rodičů.
Pečující rodič se musí předem nahlásit na zdravotní pojišťovně (do 8 dnů od začátku péče).

Při celodenní péči nesmí dítě navštěvovat družinu,
ale zájmové kroužky, ZUŠ, apod. ano.

Takže pokud je hlavní činností celodenní péče o děti a SVČ je vedlejší,
nemusela by zmíněná platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění ve výši předepsané pro OSVČ hlavní.
Po skončení roku podá povinné přehledy a pojištění doplatí podle dosaženého zisku.

Zpětně za r. 2013 to už podle mne uplatnit nepůjde, ale mohlo by to jít v r. 2014.
Přesné informace byste měli zjistit na zdravotní pojišťovně a na OSSZ.

doplněno 05.03.14 19:07:
Tak se obávám, že při celodenní péči o děti nelze vykonávat SVČ vedlejší.
Podle tohoto odkazu by muselo jít o péči o osobu závislou na pomoci jiné osoby