xxbety

OSVČ jako vedlejší příjem a zaměstnanec zároveň

Jak se v takovém případě postupuje z hlediska sociálního a zdravotního pojištění? Platí se jen zálohy, které strhává zaměstnavatel, pokud je příjem z OSVČ minimální?

Odpovědi
Mapel

Na začátku jen co strhává zaměstnavatel po prvním daňovém přiznání je ti vyměřeno podle skutečného příjmu. Mohou ti postačovat jen srážky od zaměstnavatele.

mosoj

Vypočítává se podle daného algoritmu ze zisku.
Zdravotní se platí vždy i od minimálního zisku a sociálka až od zisku 68 000 Kč za rok ( to bylo za rok 2011, za rok 2012 to již bude zase o něco vyšší).
To vše za předpokladu že je obojí odváděno v hlavním pracovním poměru.
Doplňuji:
V prvním roce podnikání se nic neplatí zálohově, až na konci roku při daňovém přiznání zaplatíš zpětně za celý rok ( pokud přesáhneš podmínky!!) a dále platíš zálohy v té samé výši. Na konci dalšího roku provedeš vyučtování v přehledu pro Zdravotní pojišťovnu a sociálku.