rigormortis

Ostření na palci na zrcadlovce?

Otázka na fotografy: máte ostření na fotoaparátu separované od spouště (spoušť ukazováček, ostření palec)?
Znáte vůbec tuto funkci? Myslíte si, že to má nějaké výhody?
Doplňuji:
Myslím tím, že pro ostření není použité tlačítko spouště ale jiné, na palci (hned vedle blokování expozice).
Bez této funkce nejsem už ani schopný fotit sport, nebo i jiné věci.
Hrozně to posunuje možnosti fotoaparátu, hlavně pohotovost a snižuje to počet nezaostřených fotek…
Právě mě zajímalo, zda tuto funkci vůbec lidé znají a jak je vidět tak nic moc.
Jináč tu je na to nějaká recenze:
http://www.mi­lujemefotogra­fii.cz/jak-zkrotit-ostreni-zrcadlovky

Odpovědi
Emefej

Můj foťák tu funkci má, ale pro můj styl focení to nemá význam, nevyužívám to.

Lamalam

Co přesně myslíš ostřením palci? Na mém foťáku (Nikon D-90) nic takového není. Pokud myslíš aretaci pomocí tlačítka AE-L/AF-L, tak to tam pochopitelně mám, ale používám ho pouze k aretaci expozice. Aretaci AF mám nastavenou normálně na spoušť.
Doplňuji:
Už jsem pochopila, na co se ptáš. Jo můj starý Nikon to má, je to jedna z možných šesti funkcí, která se dá nastavit tlačítku AE-L/AF-L. Já to nevyužívám, mám tam nastavenou aretaci expozice. Jsem na tenhle způsob zvyklá.

mosoj

U novějších zrcadlovek, které mají ostření na principu fázového posunu je to zbytečné, neboť tento typ ostření ostří „okamžitě“. Nebo lze využít vícebodové AF které zaostří na pole podle hloubky ostrosti ( dané clonou a ohniskovou vzdáleností v okamžiku expozice). Tento typ ostření zabere daleko větší plochu která je vykreslena ostře. Rozmáhají se foťáky s displejem který umí dotykové ostření sloučené se spouští. V neposlední řadě lze využít paning.

Pokud použiji sledování objektu AF, nemusím překomponovávat ( tak jak je popsáno v článku !!!) . Prostě zaostřím objekt a sleduji ho objektivem. V okamžiku kdy mně kompozice vyhovuje domáčknu spoušť pro expozici.

Hlada

Nejsem znalec, na svém aparátu tuto funkci nemám. Když o tom uvažuju, myslím si, že na pravou ruku toho už je dost k zapamatování a zautomatizování i bez ostření. Spoušť, ISO, ostřicí body, zamknutí expozice, zamknutí ostření. Myslím, že další funkci bych tam nechtěl mít. Naopak, levá ruka, kterou se drží aparát za objektiv, může pohodlně obsluhovat ostření a zoom.
Doplňuji:
Tak to jsem špatně pochopil otázku. Myslel jsem, že jde o možnost manuálního ostření palcem místo kroužkem na objektivu a ono zatím jde o změnu funkce tlačítek. Na sportovní fotografii to může být dobré, když si na to člověk zvykne. Myslím ale, že dnešní USM motorky jsou stejně rychlé, jako palec+ukazováček.