GangstaHelper

Ostrava v magazínu MF Dnes

Četli jste dnešní článek v (TV) magazínu MF Dnes, který dneska vyšel?

Co si o něm myslíte, připadá vám pravidvý, máte k němu nějaké výhrady?

A co si myslíte o Ostravě a okolí a o nás?

Nejlepší odpověď
annas

Určitě máte na mysli článek Ostraváci.
Souhlasím s tím, že řeč nefalšovaného Ostraváka nezní moc líbivě – krátké samohlásky, jiný přízvuk. Mou kolegyní byla rodilá „Ostravačka“. Své vyjadřování jakžtak zvládala, někdy měla však problémy při psaní dlouhých samohlásek. Domnívám se ale, že Ostraváci jsou srdečnější a upřímnější, přímější než např. Hanáci. Co na srdci, to na jazyku. Nevím, jak to vypadá teď, už jsem v Ostravě delší dobu nebyla. Ale když jsem ji navštěvovala, cítila jsem se mezi lidmi (třeba i v tramvaji) dobře. Kvůli ovzduší většina lidí utíkala do Beskyd, aby si pročistili průdušky a plíce. Současnost – nemohu posoudit.
Sprostá slova. Možná je používají víc než v jiné oblasti, těžko říct. Zřejmě to souvisí s náročnější prací v těžkém průmyslu. Ani Nohavica si ve svých písních nějaký ten vulgarismus neodpustí. Stejně jako Topolánek.
To mně vadí, ale nejen u Ostraváků.
Fotbaloví fanoušci – nelíbí se mně. Kulturní akce – vím jen to, o čem se zmiňuje tisk či televize.
Negativní názory lidí třeba ovlivňuje i proslulá Stodolní ulice. Že se v Ostravě krade? Jako všude. O současnosti města zase tolik nevím.

Další odpovědi
Luss

Predem podotykam, ze muj tata pochazi z Opavy, na severni Morave mam mnoho pribuznych, ke kterym strasne rada jezdim. cast je v Ostrave, cast v Opave a cast v Jesenikach. Napr.na Opavu nedam dopustit. Ja sama jsem rodily Prazak, ziju a pracujui v Praze. A clanek mi celkem dost vadil. Vsichni vime, ze antipatie vuci Praze /casto podlozene tak „pravdivymi“ argumenty, ze hon na carodejnice byla proti tomu racionalnost sama/ jsou vsudypritomne. Na Morave zvlast. A po precteni tohoto clanku nekdo, kdo nikdy nebyl ani tam ani tam nabyde dojmu, ze Ostravak = urpimny, srdecny pracant, Prazak = liny sobec. Osobne me tyhle zvlastni trenice nechavaji vetsinou chladnou (Prazak se s timhle musi holt smirit, i kdybyste byl jakkoliv hodny, pracovity, pratelsky, to bydliste v obcance nebo Acko na SPZce je proste cejch, ktery na mnoha mistech CR funguje jako cervena na byka), ale proc virit podobne dojmy na toto tema v celostatnim deniku??? Jak pravil klasik: „vsude ziji lide“ – k tomu myslim neni co dodat.