Avatar uživatele
GangstaHelper

Ostrava v magazínu MF Dnes

Četli jste dnešní článek v (TV) magazínu MF Dnes, který dneska vyšel?

Co si o něm myslíte, připadá vám pravidvý, máte k němu nějaké výhrady?

A co si myslíte o Ostravě a okolí a o nás?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 5088 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Určitě máte na mysli článek Ostraváci.
Souhlasím s tím, že řeč nefalšovaného Ostraváka nezní moc líbivě – krátké samohlásky, jiný přízvuk. Mou kolegyní byla rodilá „Ostravačka“. Své vyjadřování jakžtak zvládala, někdy měla však problémy při psaní dlouhých samohlásek. Domnívám se ale, že Ostraváci jsou srdečnější a upřímnější, přímější než např. Hanáci. Co na srdci, to na jazyku. Nevím, jak to vypadá teď, už jsem v Ostravě delší dobu nebyla. Ale když jsem ji navštěvovala, cítila jsem se mezi lidmi (třeba i v tramvaji) dobře. Kvůli ovzduší většina lidí utíkala do Beskyd, aby si pročistili průdušky a plíce. Současnost – nemohu posoudit.
Sprostá slova. Možná je používají víc než v jiné oblasti, těžko říct. Zřejmě to souvisí s náročnější prací v těžkém průmyslu. Ani Nohavica si ve svých písních nějaký ten vulgarismus neodpustí. Stejně jako Topolánek.
To mně vadí, ale nejen u Ostraváků.
Fotbaloví fanoušci – nelíbí se mně. Kulturní akce – vím jen to, o čem se zmiňuje tisk či televize.
Negativní názory lidí třeba ovlivňuje i proslulá Stodolní ulice. Že se v Ostravě krade? Jako všude. O současnosti města zase tolik nevím.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Luss

Predem podotykam, ze muj tata pochazi z Opavy, na severni Morave mam mnoho pribuznych, ke kterym strasne rada jezdim. cast je v Ostrave, cast v Opave a cast v Jesenikach. Napr.na Opavu nedam dopustit. Ja sama jsem rodily Prazak, ziju a pracujui v Praze. A clanek mi celkem dost vadil. Vsichni vime, ze antipatie vuci Praze /casto podlozene tak „pravdivymi“ argumenty, ze hon na carodejnice byla proti tomu racionalnost sama/ jsou vsudypritomne. Na Morave zvlast. A po precteni tohoto clanku nekdo, kdo nikdy nebyl ani tam ani tam nabyde dojmu, ze Ostravak = urpimny, srdecny pracant, Prazak = liny sobec. Osobne me tyhle zvlastni trenice nechavaji vetsinou chladnou (Prazak se s timhle musi holt smirit, i kdybyste byl jakkoliv hodny, pracovity, pratelsky, to bydliste v obcance nebo Acko na SPZce je proste cejch, ktery na mnoha mistech CR funguje jako cervena na byka), ale proc virit podobne dojmy na toto tema v celostatnim deniku??? Jak pravil klasik: „vsude ziji lide“ – k tomu myslim neni co dodat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek