Ergeti

Osoba blízká

Kdo je v tomto případě osoba blízká.Děkuji

Odpovědi
Toruk

Termín OSOBA BLÍZKÁ se boužívá např. při péči o starého, nebo nemohoucího člověka- právě ten je označován jako osoba blízká.

standa

Pokud se jedná o trestně-právní řízení (nezaměňovat s občansko-právními řízeními, ke kterým může rovněž vyzývat soud), tak zde je postupováno podle ustanovení § 100 trestního řádu

Osoby, které jsou oprávněny odepřít výpověď jako svědci jsou:

  • příbuzní obviněného v pokolení přímém ( děti, rodiče…)
  • sourozenci obviněného
  • osvojitele (osvojenci) obviněného
  • manžel/ka, druh/ka obviněného

Pokud je obviněných více, pak stran jiných obviněných může svědek odmítnout vypovídat jen tehdy, jestliže nelze odloučit výpověď, která se jich týká, od výpovědi týkající se obviněného, k němuž je svědek v některém z výše naznačeném poměru.

To quentos:

Zákon č. 141/1961 Sb., trestní řád ve svém ustanovení § 97 ukládá obecnou povinnost, že každý je povinen se na předvolání dostavit a VYPOVÍDAT jako svědek o tom, co je mu známo o trestném činu a o pachateli nebo o okolnostech důležitých pro trestní řízení…, vyjma případů, kdy je právem výpověď odepřít.