JanNavrátil

Osa otaceni??

Me by zajimalo jak vypocitat tenhle priklad!Moc strasne dekuji…nebo staci vysledek ja se nejak na to pridU.DEKUJI MOC :d
Na prkně 4m dlouhém, podepřené uprostřed sedí na jednom konci chlapec o hmotnosti 28kg.Jak daleko od osy otaceni si musi sednout druhy chlapec o hmotnosti 32kg,aby prkno bylo v rovnovazne poloze??

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Momentová věta

m1r1=m2r2

Další odpovědi
baghira

3,5m

Mr.Lupastr

Jen pro upřesnění – jedná se spíš o rovnováhu na páce. Oproti momentové větě je rozdíl v tomto:
ve stavu beztíže chlapci neváží nic a prkno mohu podepřít kdekoliv – nic se nebude dít. Jestliže místo chlapců umístim raketové motorky které vyvinou sílu odpovídající jejich váze na Zemi, pak bude platit momentová věta: M= F*r, kde F je síla a r je rameno.