VMF

Orientace ČSR 1945 na SSSR – důvody + důvody upevnění moci KSČ po volbách 1948

nemůžete mi pomoct s těmito otázkami ?? nějaké důvody jsem našla, vymyslela, ale potřebuju jich 6,, děkuju

Nejlepší odpověď
venkovan

Orientace na SSSR – rozhodnutí Spojenců o vlivu SSSR v Evropě pro ukončení války (myslím, že to bylo dohdnuto v Jaltě – stejně jako my, tak to odneslo Polsko, Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko a Jugoslávie se tak nějak dokázala částečně bránit).
Důvodů upevnění moci bylo hodně – musíme to vnímat z pohledu lidí v letech 1945 –1947. Mimo jiné – osvobození většího území ČSR (dle předem domluvených dohod Spojenců) Rudou armádou za poměrně velkých obětí, zrada Francie a Velké Británie v roce 1938 (Mnichov), velká potravinářská pomoc od SSSR po neúrodě v roce 1947 (za cenu hladomoru v Moldávii), líbivá hesla, mediální masáž a než to lidi prokoukli, bylo pozdě.
Mimochodem – mediálně nás politici masírují stále (a taky podnikatelé reklamami) a stále té masáži podléháme. Takže osobně mnohé lidi po II.Světové válce na základě jak jsem kolikrát naivně věřil politickým slibům po roce 1990 jsem schopen pochopit jednání lidí po roce 1945.