1popelka1

Ořechy a paměť

Lucimia mě přivedla na otázku:
Je pravda, že na paměť zabírají pouze makadamové a vlašské ořechy? Nebo jsem četla nějaké bludy?
Snad to není pravda, protože na vlašské a lískové jsem alergická…

Nejlepší odpověď
annas

Vím, že ořechy posilují paměť, ale makadamové neznám. Rovněž ořechy nemůžu jíst, ale kvůli žlučníku. Přečtěte si informace.
V lidovém léčitelství se uvádí, že jádro vlašského ořechu připomíná svým tvarem lidský mozek. Možná právě z tohoto důvodu byly ořechy považovány za výživu pro mozek. Podle keltských legend je ořech symbolem koncentrované moudrosti. V 16. a 17. století si lidé mysleli, že pojídáním ořechů se posiluje 16. a 17. století si lidé mysleli, že pojídáním ořechů se posiluje intelekt. V Číně jsou ořechy součástí lidového léčitelství dodnes.
Přestože mají ořechy vysoký obsah tuků, napomáhají snižovat rizika cévních chorob. Tuk je tvořen vysokým procentem ve stravě důležitých nenasycených tuků. Ořechový olej je bohatý na tokoferoly, které chrání jádro před rychlým zkažením a představují pro člověka velmi významnou nutriční látku. Jsou také důležitým zdrojem vitamínu E a Omega 3-mastných kyselin. Mají proto nesmírný význam pro vegetariány, kteří nejedí ani ryby, neboť Omega 3-mastné kyseliny se vyskytují v rybím tuku. Ve 100 g ořechů je obsaženo: 60 g tuků, 18,5 g bílkovin, 170 mg hořčíku, 95 mg vápníku, 500 mg draslíku, 1,4 mg mědi, 3,0 mg manganu, 2,7 mg zinku. Dalšími prospěšnými látkami jsou vitamín B6 (pyridoxin) a B2 (riboflavin), tiamin a biotin (látka, která má pozitivní vliv na kvalitu nehtů a vlasů). Energie obsažená ve 100 g ořechů představuje asi 2820 kJ.

Zdroj: http://www.szpi­.gov.cz/docDe­tail.aspx?docid=1000542&­docType=ART&nid=11327