Luciasek

Opravy v družstevním bytě

Dobry den,chtela jsem se zeptat . Kdyz nejsem clenem druzstva a jsem pouze najemnik,tak na jake opravy v byte mam narok.? Mam rozbitou toaletu a odpad u kuchynske linky.

Nejlepší odpověď
Tata

Z předcházející odpovědi vyvozuji další otázku. Co je dnes drobná oprava? Pro šikovného kutila třeba přestavby jádra, ale pro samostatně žijícího člověka to může být problém. Proto vám doporučuji si přečíst stanovy družstva, kde by měl být naznačen vstah družstva a nájemníka. Ono totiš to co platí pro družstevníka nemusí platit pro nájemníka. Skuste si také vyhledat v právních poradnách vztahy družstva a nájemce a nezapomeňte se zeptat i na družstvu. Rozhodně je byt vlastnictvím družstva a každá oprava která je způsobena opotřebením by měla být v režiji majitele. U družstevníka je to jinak protože on je podílníkem na majetku družstva. Rozhodně si ale nejprve pročtěte nájemní smlouvu kterou jste podepsal s družstvem, jestli tam není nějaký specialní osdtavec zabívající se oprav v bytě.

Další odpovědi
hanulka11

drobné opravy si nájemník dělá sám

standa

1. výměnu záchodové mísy hradí majitel bytu

  • pokud se však nejedná o poškození z důvodů zjevné nedbalosti nájemce

2. výměna sifonu u kuchyňské linky, jakož i vyčištění špatně odtékajícího odpadu je v režii nájemce

  • majitele bytu by se pak týkaly až problémy s např. prasklým odpadovým potrubím (ve zdi)

Celá tato agenda je velmi podrobně popsána v nařízení vlády č. 174/2009 Sb., na které odkazuji níže ve zdroji

p.s.
majitelem v případě družstevního bytu se rozumí BYTOVÉ DRUŽSTVO

Zdroj: http://www.malina-reality.cz/ak­tuality/drobne-opravy-bytu---zmena-od-1.1.2010---co-jsou-naklady-spojene-s-beznou-udrzbou-bytu-.html