ratava

Opravdu se na zdejší příspěvky vztahuje autorský zákon?

Jsou zdejší odpovědi/ otázky dílem tak, jak je dílo charakterizováno v samotném AZ a podléhají tak jeho ochraně? Kde je potom ona hranice mezi literárním, vědeckým a uměleckým dílem a čímkoliv jiným? Nebo která věta v AZ definuje zdejší příspěvky jako díla s autorskou ochranou?

Opravdu budu v tomto případě ráda, když mě někdo vyvede z omylu, viz odpovědi a diskuze http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ako-plati-autorsky-zakon-na-citaty-z-tejto-stranky … Protože v uvedeném zakoně opravdu nevidím důvod (větu), který by směroval AZ k diskuzím… a bohužel mi zatím nikdo ani z mého okolí nedokázal vysvětlit, na základě čeho by byly diskuzní příspěvky AZ chráněné… Jen všichni tvrdí to a samé- autorský zákon chrání všechna díla bez rozdílu (a basta a víc ani ň :o) )… k čemu je ale potom v aut. zákoně uvedena ona definice díla?

předem děkuji za vysvětlení

(více případně v diskuzi)

Nejlepší odpověď
setapouch

Na tuto otázku by přesně odpověděl pouze soud. Můj názor najdeš v oné diskusi, nicméně osobně si zákony vždy vykládám víc restriktivně. Právě proto, že můj názor je irelevantní a pravdu má pouze soud.

Nejsem právník, pouze můj názor.

Doplňuji:
Přečetl jsem si rozsudek Nejvyššího soudu sp.zn. 30 Cdo 4924/2007, ze dne 10.11.2009, kde se o tvůrčí činnosti říká, že „povahově nejde o kopírování, opakování, mechanickou rutinu ani o běžné seskupení již vytvořeného cizího díla. Proto tvůrčí činností ve smyslu autorského zákona nebývají ani běžné redaktorské apod. práce, leč vedou-li ke vzniku díla souborného (§ 4), např. sborníku nebo časopisu jako tvůrčích celků, nebo díla jiného.“

Z tohoto vyplývá, že máš pravděpodobně pravdu, co se autorského zákona týká. Ovšem, pozor: „Bez splnění pojmových znaků děl podle autorského zákona by se sice jednalo o "dílo“ (opus) v obecném (i v právním) smyslu nehmotného výsledku činnosti, avšak nikoli o dílo, na něž se vztahují ustanovení tohoto zákona, tedy o předmět autorského práva. (Tím by ovšem nebyla obecně vyloučena možnost ochrany tzv. neautorského díla jinými právními prostředky, včetně možnosti ochrany absolutní podle některých jiných zákonů.) "

Takže, co se AZ týká, nejspíš máš pravdu. Zůstává zde ale ochrana podle jiných právních předpisů, např. NOZ.

Zdroj: http://www.epra­vo.cz/top/sou­dni-rozhodnuti/tvurci-cinnost-jako-autorskopravni-pojem-63177.html

Další odpovědi
led

" tak minimálně 99% zdejších odpovědí AZ nepodléhá…
protože není na základě čeho je chránit…
není ani literární, ani vědecká, ani umělecká, natož jedinečná…
…“podvodné vydávanie zverejnenej myšlienky…“- myšlenky AZ vyjímá ze samotného zákona v §2 odst. 6
Vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.„
výber z odpovedí a diskusie http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ako-plati-autorsky-zakon-na-citaty-z-tejto-stranky#discussion v tomto zmysle je aj v pravidlách uvedené "Uvádějte zdroj
Je naprosto v pořádku používat on-line zdroje pro odpovídání na otázky. Pokud čerpáte z nějakého zdroje, uveďte tento zdroj a nechte uznání tomu, komu patří.“
Porušení zákonů
Není povoleno uvádět cokoliv, co je v rozporu s platnými zákony. Je nepřípustné navádět lidi ke sdílení jejich osobních údajů. Je zakázáno porušovat autorská práva, vyhrožovat nebo porušovat soukromí ostatních. http://www.od­povedi.cz/kodex
Na vašu otázku „Opravdu se na zdejší příspěvky vztahuje autorský zákon?“
Ano, ale vzťahuje sa len v prípade, ak by ste v príspevku porušili znenie Autorského zákona ČR v právnom zmysle, to znamená umožnili by ste (odkazom) napríklad nelegálne sťahovanie umeleckých diel (viď mnohé odkazy na filmové servery)

led

Vepište odpověď…Na vašu otázku „Opravdu se na zdejší příspěvky vztahuje autorský zákon?“
Ano, ale vzťahuje sa len v prípade, ak by ste v príspevku porušili znenie Autorského zákona ČR v právnom zmysle, to znamená umožnili by ste (odkazom) napríklad nelegálne sťahovanie umeleckých diel (viď mnohé odkazy na filmové servery, hráčske brlohy a pirátske základne)

setapouch

Z toho textu („tvůrčí činností ve smyslu autorského zákona nebývají ani běžné redaktorské apod. práce“) ale zároveň vyplývá, že novinové články nejsou dílem podle AZ, čili je možné s nimi libovolně nakládat…

led

A na toto sú novinári strašne hákliví. Ak uvediete ich článok bez uvedenia autora a novín, tak je z toho kriku Medzigalaktic­ká vojna.