slipknotak

Opravdu lze někomu po naší smrti darovat oči ?

Nejlepší odpověď
baghira

Podle zákona o pohřebnictví lze lidské pozůstatky využít pouze pro potřeby lékařské vědy a výzkumu nebo k výukovým účelům. V opačném případě musí být pohřbeny nebo spáleny.

Co se týká použití orgánů pro transplantace, v České republice se uplatňuje princip předpokládaného souhlasu dárce s odnětím orgánů po jeho smrti. Na základě tohoto principu je odnětí tkání a orgánů z těla zemřelého přípustné pokud se neprokáže, že zemřelá osoba ještě za svého života písemně vyjádřila, že s odnětím orgánů po své smrti nesouhlasí. Dárce nemůže určit konkrétního příjemce svých orgánů, ten se vybírá podle lékařských kritérií.

Další odpovědi
led

Môžte darovať celé svoje telo, (na lekárske účely).

Nikkol

Z očí se používá rohovka k transplantaci. Takže ano, stejně jako ledviny, kolena atd..

Toruk

Darovat jo, ale jestli to tomu obdarovanému k něčemu bude, to je jiná otázka.