Lurius

Opravdu jsou naše city spojené se srdcem, nebo je vše v hlavě?

Ovlivňuje srdce naše city?

Nejlepší odpověď
annas

Rozum, nebo srdce? Není to jednoznačné. Jsou to určitě dva rivalové, kteří vždy nespolupracují.

Mnozí přece tvrdí, že jdou za svým srdcem. Zvítězí srdce nad rozumem. Rozum také rozhoduje, ale u jedinců, kteří oddělují lásku od života, jiní se domnívají, že ji nepotřebují.

Láska v srdci často poplete mnohým hlavu, pak zapomenou na sebe a rozhodují se – co dál? Lásku. nebo kariéru? Nebo kompromis?

Nebo se někdo zamiluje, ale rozum říká, toho ne, srdce po něm touží. Co teď? Co zvítězí?, Zpravidla srdce. Někdy to vyjde, jindy ne. Tehdy se ozve rozum – já ti to říkal.

Proto se domnívám, že srdce i rozum by se měly stát přáteli, srovnávat, uvažovat – volit kompromis. Roli hraje rozum i srdce …

Ale zpravidla je to tak, že tito dva sokové se neshodnou.

Co na to „odborníci“?

"Zamilovanost a potažmo i sex jsou záležitostí mozku a hormonů.

Ale abychom ty z vás, kteří patří k romantikům, příliš nevyděsili – láska je samozřejmě i věcí duše. Patří k ní souznění, blízkost, důvěrnost a porozumění.

Ovšem vědecky vzato se cit, který už po staletí básníci opěvují vzletnými verši, dá popsat jediným chemickým vzorcem: C8H11N atd.

Irena BEČVÁŘOVÁ Jak funguje láska
http://www.me­sicnikzdravi.cz/vzta­hy/funguje.htm

Další odpovědi
klumprt

Stres způsobuje nevědomou reakci těla, které vyplavuje adrenalin, aby zrychlilo srdeční tep. Rychlejší srdeční tep podporuje schopnost vyšších fyzických a snad i intelektových výkonů. Tělo je krátkodobě zásobeno vyšším přísunem kyslíku a živin.
To se může velmi dobře hodit, pokud se třeba potkáte s medvědem. Vylezete pak na takové stromy, na které by vás v klidové fázi ani nenapadlo, že byste dovedli vylézt.
Stresy můžou být pozitivní, tzv. eustresy – zamilovanost, výhra v loterii, zvládnutí státnic, nebo negativní, tzv. distresy – strach, vztek, leknutí apod.
Stres je samozřejmě provázen emocemi. A z toho vznikla chybná představa, že city pocházejí ze srdce. Symbolem lásky je pak srdce, kterýžto symbol má však docela jiný tvar, než skutečné srdce. Tenkrát, když ten symbol vznikal, tak se ještě asi moc nepitvalo a výuka biologie na školách neměla tu úroveň, co dnes.

Nuk nuk

Centrum emocí, tedy citů, je pochopitelně v mozku. To je vědecky dokázaný a celkem prokazatelný fakt.
Druhý nepopiratelný fakt ale je, že silné citové výboje cítíme v hrudi, na srdci. Silný stres a intenzivní emoce pociťujeme jako zrychlenou nebo zpomalenou srdeční činnost a u lidí se slabým srdcem může silný nápor emocí vyvolat i infarkt či jiné srdeční problémy.
Srdce a mozek, respektive všechny orgány v těle jsou totiž propojené nervovým systémem jeden s druhým a především s mozkem, který tělo řídí.
Srdce tedy neovlivňuje naše city, ale naopak city ovlivňují – nebo mohou ovlivňovat – činnost srdce.

anonym

Po staletí lidé věřili, že sídlem citů je srdce a rozum sídlí v hlavě.
Vše je jen a jen v mozku.

Úzkost, tu cítíme právě na hrudi – srdce se nám svírá strachem, lítostí i láskou, ale city a emoce, ty jdou jen z mozku, to je centrum všeho, co člověk vnímá.
Řekl bych, že city ovlivní naše srdce.

lota

Určitě to není jen v hlavě, je to v srdci, ale vlastně celém těle. Co třeba takový žaludek? Anebo nevěříš, že láska prochází žaludkem.:-) Ale abych jen neplácala, tu je celkem pěkný článek, o tom, že „štěstí leží v břiše“: http://www.pro­detox.cz/psychi­ka-a-zazivani/ Třeba se tam ptají: Co všechno nemůžeš překousnout? Co ti leží v žaludku? Aj.

ivzez

Je to hezká představa, že?

City se srdcem částečně spojeny jsou,
srdce na ně reaguje, ale city v něm nevznikají.
City ovlivňují funkci srdce, nikoliv naopak.

Spartaboy

City jsou v srdci a rozum v hlavě. Zde je o tom článek.http://www­.epochtimes.cz/20140107­21828/Kdo-ovlada-koho-Existuje-v-srdci-mozek.html

Admin2

Eburo,

nezapomínejte uvádět zdroj, z něhož jste čerpal.

Stačí zadat slova vaší odpovědi do Google a objeví se zdroj, z něhož jste převzal informace.