Usoman

Opravdu je sníh v zimě potřebný na to, aby se z mrtvých částí rostlin vytvořil rychleji čerstvý humus (hlína)?

Je lepší zima, kdy je plno sněhu a dostatek dní pod bodem mrazu nebo zima, kdy jsou teploty nad nulou a sněhu je velký nedostatek? Něják jsem vypozoroval, že když je v zimě spousta sněhu, tak na jaře po jeho roztátí jsou lesy čistší (mnohem méně nerozložených listů) a louky jsou dříve zarostlejší a z estetického hlediska jsou i hezčí.

Naopak, když jsme jednou měli zimu, kdy sníh skoro ani nebyl, tak na jaře vypadaly lesy s výraznou vrstvou mrtvých listů spíše jako na podzim.

Jak to teda je? Opravdu má sněhová nadílka pro tohle velký význam?

Odpovědi
Drap

Taky, ale nejen na toto. Sněhová pokrývka, zvláště při pozvolném tání, doplňuje stav spodních vod. Díky sněhu se z listí a suché trávy lépe vyplaví všechny minerály a všechno se potom lépe rozkládá.