danaanad

Oprava stoupaček v nájemním bytě a výměna plyn.sporáku a kuch.linky

Dobrý den.Rodiče bydlí v nájemním bytě-majitelem je Bytové družstvo(rodiče byt neodkoupili)a mají závažný problém již 4 roky a to ten, že jim neteče studená voda, jen teplá…Je to panelový byt v nájmu a po předešlých žádostech na Družstvo se dočkali bohužel jen zamítavých odpovědí s tím, že ať si stoupačky nechají opravit-či vyměnit na vlastní náklady…Též žádali o nový plyn.sporák-mají vyřazovací posudek na starý, taktéž to nejde a v neposlední řadě o výměnu staré kuch.linky.., taktéž to nejde dle Družstva.Rodiče bydlí v bytě 31 let.Před 5 lety obdrželi novou nájemní smlouvu, kde je psáno v jednom bodě, že drobné opravy si nájemce hradí sám…Ale toto? Tento byt býval 1.kat.Součástí vybyvení bytu je kuch.linka i sporák, tak proč to nejde?Mám též majitelku a u mne to šlo…Vypadá to zřejmě na žalobu k soudu, že?Jinak se s nimi nedá nic dělat.Nájem mají zvýšený, maminka má necelých 5 tisíc důchod, otec o něco více.Tak kdyby došlo k žalobě(zkusila bych jí napsat), tak můžou si rodiče požádat o osvobození od soudního poplatku,prosím?Asi se platí nějaký poplatek za podání žaloby.Děkuji moc za radu…S pozdra­vem Dana

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud je to opravdu družstební byt mělo by velké opravy hradit družstvo.

Na druhé straně je to byt ve kterém bydlí a budou zřejmě bydlet až do smrti. Takže nějaká výměna kusu trubky na studenou vodu by neměla být problémem nechat opravit i nájemcem bez ohledu na to jestli to je drobná oprava nebo není. Předpokládám, že ostatním voda teče, takže se jedná pouze o odbočku do bytu, která je zanesená vodním kamenem. Ten soud bude stát víc než ta výměna té trubky.

Další odpovědi
standa

Předně vás chci ujistit, že vše o čem píšete je 100% v odpovědnosti majitele domu, resp. bytu, kterým je Bytové družstvo.

Je však na vašem uvážení čeho chcete žalobou dosáhnout, protože nejspíš ani soud ´nedonutí´ bytové družstvo, aby zmiňované opravy provedlo.

Nepochybně však vaši rodiče budou mít nárok na přiměřenou slevu z nájmu, kterou už půjde relativně snadno vysoudit. Tak to by měla být první žaloba.

Pak to bude o finančních možnostech rodičů nebo vás, abyste si sami zajistili výše zmiňovanou výměnu zařízení bytu (kuch.linka, sporák) a následně po Bytovém družstvu žádali náhradu. Což by pak mohla být žaloba č.2

No a největší problém bude s těmi stoupačkami, protože do takovéto akce se nemůžete pustit na vlastní pěst (i kdybyste měli peníze). Pokud byste v této věci chtěli vést určitý smysluplný spor, tak se nevyhnete tomu, že si budete muset obstarat znalecký posudek o technickém stavu stoupaček atd.

DOPORUČUJI:

  1. napsat na Bytové družstvo ´výhružný´ dopis, do kterého uvede vše jak jsem psal výše:
  1. požadavek na slevu z nájmu
  2. proplacení výměny zařízení (do dopisu uveďte že už máte odborné vyjádření nějaké renomované instituce o naprosté nepoužitelnosti stávajícího sporáku a stávaj.kuch.linky)
  3. zažádejte o stanovisko k oprávněnému požadavku na rekonstrukci stoupaček

Vše ohraničte termíny a sdělte, že pokud neobdržíte uspokojivé odpovědi, tak se obrátí na soud s jednotlivými žalobami.

  1. Teď neřešte co budou ty žaloby stát, protože se bez asistence advokáta stejně neobejdete a pokud TO budete chtít dotáhmnout do relativně úspěšného konce, tak budete muset investovat…

btw. majetkové poměry žalobců nemají žádný vliv na případné promíjení soudních poplatků…, určitě však budete moci úspěšně argumentovat při hledání bezplatné právní poradny