mojitek

opožděná ?… výplata

Dobry den,chci se zeptat kdy mi NEJPOZDEJI (dnes uz chvalabohu byvaly )zamestnavatel muze vyplatit vyplatu za mesic brezen.Koukal jsem do zák.práce a nevim jestli jsem to pochopil spravne-do konce dubna?Jeste druha otazka-jak mam postupovat pokud tak neucini,a co mu popř.pak hrozi za mozne sankce. Jenom dodam,ze od toho „podnikatele“ temer vsichni uz utekli..
Diky za nazor
Doplňuji:
Dekuji Stando,ale je to jiz chvalabohu byvaly zamestnavatel-jak jsem psal.Poslal mi na muj ucet v bance jen zhruba desetinu z cele vyplaty,tak by mne zajimalo co mam udelat kdyz mi to do toho 30.4.2010 nedo­plati,koho mam kontaktovat a jaky mu popř.hrozi postih.Jeste jednou dekuji

Nejlepší odpověď
standa

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost, vyplatit březnovou mzdu nejpozději do 30.4. (§ 141/1)

Pokud to nedodrží, tak jej následující pracovní den vyzvěte, aby tak učinil nejpozději do 15.5., protože jinak s ním ukončíte pracovní poměr okamžitě s nárokem na odstupné (§ 56/b)

Pokud chcete spekulovat rovnou na odstupné, tak vyčkejte až do 16.5. a poté zaměstnavateli „bez upozornění“ předejte dopis, ve kterém mu oznamujete okamžité zrušení prac.poměru s nárokem na odstupné.

Zákoník práce

§ 141/1
Mzda(…)je splatná(…)nej­později v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu(…)

§ 56/b
Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu(..)do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (§ 141 odst. 1).
Doplňuji:
POKUD UŽ NEJSTE V PRACOVNÍM POMĚRU, tak vám nezbývá nic jiného než se obrátit na soud se žalobou o doplacení mzdy. Ale připravte se na běh na delší trať ☹

Psychlogicky by na bývalého zaměstnavatele mohlo snad zapůsobit, že jej ´naprášíte´ na Oblastním ispektorátu práce…

Na tomto místě nelze popisovat detaily takového oznámení, takže doporučuji, abyste se stavil na Úřadu práce, který vám podá základní poradenství.

Další odpovědi
člověk

co nejrychleji navštívit uřad práce a podat oznámení,a to do třech měsíců od doby platnosti,nebo se poradit na krajském inspektorátu práce,na UP dostanete sadresu