Avatar uživatele
Zlatý

opožděná ?... výplata

Dobry den,chci se zeptat kdy mi NEJPOZDEJI (dnes uz chvalabohu byvaly )zamestnavatel muze vyplatit vyplatu za mesic brezen.Koukal jsem do zák.práce a nevim jestli jsem to pochopil spravne-do konce dubna?Jeste druha otazka-jak mam postupovat pokud tak neucini,a co mu popř.pak hrozi za mozne sankce. Jenom dodam,ze od toho "podnikatele" temer vsichni uz utekli..
Diky za nazor
Doplňuji:
Dekuji Stando,ale je to jiz chvalabohu byvaly zamestnavatel-jak jsem psal.Poslal mi na muj ucet v bance jen zhruba desetinu z cele vyplaty,tak by mne zajimalo co mam udelat kdyz mi to do toho 30.4.2010 nedoplati,koho mam kontaktovat a jaky mu popř.hrozi postih.Jeste jednou dekuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost, vyplatit březnovou mzdu nejpozději do 30.4. (§ 141/1)

Pokud to nedodrží, tak jej následující pracovní den vyzvěte, aby tak učinil nejpozději do 15.5., protože jinak s ním ukončíte pracovní poměr okamžitě s nárokem na odstupné (§ 56/b)

Pokud chcete spekulovat rovnou na odstupné, tak vyčkejte až do 16.5. a poté zaměstnavateli "bez upozornění" předejte dopis, ve kterém mu oznamujete okamžité zrušení prac.poměru s nárokem na odstupné.

------------------

Zákoník práce

§ 141/1
Mzda(...)je splatná(...)nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu(...)

§ 56/b
Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu(..)do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (§ 141 odst. 1).
Doplňuji:
POKUD UŽ NEJSTE V PRACOVNÍM POMĚRU, tak vám nezbývá nic jiného než se obrátit na soud se žalobou o doplacení mzdy. Ale připravte se na běh na delší trať :-(

Psychlogicky by na bývalého zaměstnavatele mohlo snad zapůsobit, že jej ´naprášíte´ na Oblastním ispektorátu práce...

Na tomto místě nelze popisovat detaily takového oznámení, takže doporučuji, abyste se stavil na Úřadu práce, který vám podá základní poradenství.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

co nejrychleji navštívit uřad práce a podat oznámení,a to do třech měsíců od doby platnosti,nebo se poradit na krajském inspektorátu práce,na UP dostanete sadresu

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 458
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.