Avatar uživatele
mojitek

opožděná ?… výplata

Dobry den,chci se zeptat kdy mi NEJPOZDEJI (dnes uz chvalabohu byvaly )zamestnavatel muze vyplatit vyplatu za mesic brezen.Koukal jsem do zák.práce a nevim jestli jsem to pochopil spravne-do konce dubna?Jeste druha otazka-jak mam postupovat pokud tak neucini,a co mu popř.pak hrozi za mozne sankce. Jenom dodam,ze od toho „podnikatele“ temer vsichni uz utekli..
Diky za nazor
Doplňuji:
Dekuji Stando,ale je to jiz chvalabohu byvaly zamestnavatel-jak jsem psal.Poslal mi na muj ucet v bance jen zhruba desetinu z cele vyplaty,tak by mne zajimalo co mam udelat kdyz mi to do toho 30.4.2010 nedo­plati,koho mam kontaktovat a jaky mu popř.hrozi postih.Jeste jednou dekuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5085 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost, vyplatit březnovou mzdu nejpozději do 30.4. (§ 141/1)

Pokud to nedodrží, tak jej následující pracovní den vyzvěte, aby tak učinil nejpozději do 15.5., protože jinak s ním ukončíte pracovní poměr okamžitě s nárokem na odstupné (§ 56/b)

Pokud chcete spekulovat rovnou na odstupné, tak vyčkejte až do 16.5. a poté zaměstnavateli „bez upozornění“ předejte dopis, ve kterém mu oznamujete okamžité zrušení prac.poměru s nárokem na odstupné.


Zákoník práce

§ 141/1
Mzda(…)je splatná(…)nej­později v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu(…)

§ 56/b
Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu(..)do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (§ 141 odst. 1).
Doplňuji:
POKUD UŽ NEJSTE V PRACOVNÍM POMĚRU, tak vám nezbývá nic jiného než se obrátit na soud se žalobou o doplacení mzdy. Ale připravte se na běh na delší trať ☹

Psychlogicky by na bývalého zaměstnavatele mohlo snad zapůsobit, že jej ´naprášíte´ na Oblastním ispektorátu práce…

Na tomto místě nelze popisovat detaily takového oznámení, takže doporučuji, abyste se stavil na Úřadu práce, který vám podá základní poradenství.

Upravil/a: standa

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
člověk

co nejrychleji navštívit uřad práce a podat oznámení,a to do třech měsíců od doby platnosti,nebo se poradit na krajském inspektorátu práce,na UP dostanete sadresu

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek