blizna2

Opatrovník a jeho záskok

chci se zeptat, jsem opatrovníkem nesvéprávné osoby, která je trvale umístěna v ústavu, mě nyní čeká pracovní cesta (přibližně na 3/4 roku) a zajímalo by mě, zda musím požádat soud o změnu opatrovníka, či mi stačí určit někoho s plnou mocí, kdo by mě tu pouze zastupoval v době mé nepřítomnosti. Předem děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
anonym

Ano, lze zmocnit jinou osobu jako opatrovníka. Zde se ale jedná o dobu 3/4 roku a tak bych raději požádala o dočasnou změnu opatrovníka soud. Ze zahraničí nebude schopný kontrolovat, zda je vše v pořádku a zda osoba, která Vás zastupuje, plní své závazky v souladu s příslušnými předpisy.
Doporučuji pročíst si přílohu.

Zastoupení při výkonu funkce opatrovníka – epravo.cz
dne 23.8. 2001, který stanoví, že: „Opatrovník může zmocnit jinou osobu k zastupování opatrovance v tom rozsahu, v jakém je oprávněn za účastníka jednat.“
www.epravo.cz/top/clan­ky/zastoupeni-pri-vykonu-funkce-opatrovnika-8627