Pájo

Ona nebyla žádná taková, co by běhala po „tátrumech“. Znal by někdo význam a přeložil mi smysl/význam? Děkuji.

Doplňuji:
Význam „nelítala po zábavách, byla to slušná ženská“ z kontextu hovoru na to sedí přesně. Děkuji za překlad. Jinak řekla to moje žena, když vzpomněla na spolužačku.. jen jsem koukal a smál se.. pak nebyl čas doptat se, co to přesně znamená.
Děkuji.

Nejlepší odpověď
fcoop

Slovo tátrum uvádí Kottův slovník 7, 892 z Něm. Brodu s významem ‚věci na sebe nastavěné, aby na ně někdo vystoupil‘. Tento význam jistě vyšel od řeckolatinského názvu divadla theatrum. V »Slunci« se ptají neznámého hosta (183): »Vy si tu chcete asi vystavět v šenkovně tátrum a dělat pimprláckou komedii, není-liž pravda?«(Net)

Bude to mít (mělo to) význam – „nelítala po zábavách,byla to slušná ženská“.

Další odpovědi
annas

Dnešní SNČ uvádí shodně, že slovo vzniklo zkomolením staršího slova pro označení divadla – teátrum, z toho pak i tatrman, tajtrlík – kašpar, směšný člověk, skřítek.

  1. něco neskladného, monstrum
  2. cirkus – vystoupení postavené na efektu bez hlubších hodnot
  3. loutkové divadlo.

Vysvětlení – stejně jako fcoop. Ona nelítala jako tajtrlík, nešaškovala, nechovala se směšně, nenavštěvovala to, co nemělo pro ni hlubší význam.

Bičiště

Naskýtá se otázka o kom to bylo řečeno. Pokud se to řeklo např. o herečce , pak by to znamenalo, že nehrála po hospodách nebo v kočovných divadlech, ale byla na vyšší úrovni, hrála v kamenném divadle. Tatrum je výraz pro provizorně postavené podium,jaké používali spíše pouliční taškáři.(pár sudů,přes ně prkna a je to tatrum) V širším smyslu, by to pak opravdu znamenalo pochvalu té ženě – nelítá za zábavou. Pájo by to mohl doplnit, v jaké souvislosti to bylo vysloveno.