Avatar uživatele
Pájo

Ona nebyla žádná taková, co by běhala po „tátrumech“. Znal by někdo význam a přeložil mi smysl/význam? Děkuji.

Doplňuji:
Význam „nelítala po zábavách, byla to slušná ženská“ z kontextu hovoru na to sedí přesně. Děkuji za překlad. Jinak řekla to moje žena, když vzpomněla na spolužačku.. jen jsem koukal a smál se.. pak nebyl čas doptat se, co to přesně znamená.
Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Pájo

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, annas, Andělé, johana 56, Bičiště, fcoop, Wang, briketka10 před 4438 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
fcoop

Slovo tátrum uvádí Kottův slovník 7, 892 z Něm. Brodu s významem ‚věci na sebe nastavěné, aby na ně někdo vystoupil‘. Tento význam jistě vyšel od řeckolatinského názvu divadla theatrum. V »Slunci« se ptají neznámého hosta (183): »Vy si tu chcete asi vystavět v šenkovně tátrum a dělat pimprláckou komedii, není-liž pravda?«(Net)

Bude to mít (mělo to) význam – „nelítala po zábavách,byla to slušná ženská“.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Dnešní SNČ uvádí shodně, že slovo vzniklo zkomolením staršího slova pro označení divadla – teátrum, z toho pak i tatrman, tajtrlík – kašpar, směšný člověk, skřítek.

  1. něco neskladného, monstrum
  2. cirkus – vystoupení postavené na efektu bez hlubších hodnot
  3. loutkové divadlo.

Vysvětlení – stejně jako fcoop. Ona nelítala jako tajtrlík, nešaškovala, nechovala se směšně, nenavštěvovala to, co nemělo pro ni hlubší význam.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Bičiště

Naskýtá se otázka o kom to bylo řečeno. Pokud se to řeklo např. o herečce , pak by to znamenalo, že nehrála po hospodách nebo v kočovných divadlech, ale byla na vyšší úrovni, hrála v kamenném divadle. Tatrum je výraz pro provizorně postavené podium,jaké používali spíše pouliční taškáři.(pár sudů,přes ně prkna a je to tatrum) V širším smyslu, by to pak opravdu znamenalo pochvalu té ženě – nelítá za zábavou. Pájo by to mohl doplnit, v jaké souvislosti to bylo vysloveno.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek