Omezování osobní svobody

Dobrý den, mám dotaz. Má právo po mě zaměstnavatel požadovat, abych byl po 10. hodinové směně ještě na pracovišti po zavírací době i když se v obchodě zdržuje zákazník, který byl již upozorněn rozhlasem, že tato prodejna je již uzavřena a on nedbá a požaduje obsluhu i po uzavírací době? Doba pro zákazníky je od 07:00 do 21:00 hod. Zákazník přišel nakupovat ve 20:58 hod. Měl by mít 2 minuty na nákup?
Doplňuji:
Děkuji Standovi a Jami za odpověď. Co se týče skoumání naší pracovní doby, je rozložena na dlouhý a krátký týden v cyklu Po, ÚT, Pá, So, Ne, první týden a St a Čt druhý týden. Jedná se o 10 hodinové směny. Jinak jsem smířen s tím, že Náš zákazník, náš pán. Připadá mi to stejně nefér vůči dobrým mravům, ale co naděláme. Přeji všem prodavačům pevné nervy a hodně úspěchů.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Dobry den,ja sama jsem porodavacka a proto plne chapu vas dotaz,ale zakaznik,ktery prijde do prodejny minutu pred zaviraci dobou musi byt obslouzen,popripade nechat ho v samobsluzne prodejne vybrat a zakoupit zbozi,jake si vybere a to i vcetne pripadneho krajeni na narezacim stroji,je to nas udel prodavacu,jsme i malo placeni atd.ale to je na delsi rozebirani problemu.Verte,ze stare zakaznik nas pan je i dnes prvorade.

Zlatý

Zaměstnavatel má právo nařídit přesčas a i když lidsky rozumím argumentu "10-ti hodinové směny", tak to prostě udělat může.

Zde je jediné omezení, aby směna nebyla delší jak 12 hod. ( § 83 zákoníku práce).

Samozřejmě, že by bylo potřebné zkoumat veškeré ´detaily´ typu:
- jak máte nerovnoměrné rozvržení pracovní doby upraveno v pracovní smlouvě
- jak jsou řešeny přestávky v práci a bezpečnostní přestávky
- jak je to s limitem odpracované doby přes čas
- atd.

Co se týká práv a povinností zákazníků ve vztahu na respektování prodejní doby, tak tady vycházím ze zažité praxe (která však nevím jestli nekoliduje s nějakými zákonnými povinnostmi), že zákazník má v "dobrém" obchodě ´právo´ být do obchodu vpuštěn i 1 minutu před zavíračkou a být komplexně obsloužen. Samozřejmě, že bychom nalezli desítky příkladů jak je to úplně jinak...

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.